Konut reklamları üzerinden yaşam tarzı sunumunun incelenmesi
The evalution of lifestyle presentation through the housing advertisements
  1. Tez No: 599700
  2. Yazar: CANSU YAZICI BAŞARIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇİZMECİ YÖREŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Post-modern dönemde tüketim, bireyin toplumsal statü kazanmak amacı ile kimliğini oluşturma sürecinde kullandığı bir araç haline gelmiştir. Bireyin tükettiği ürünler üzerinden kimliğini oluşturması, onun aynı zamanda“yaşam tarzı”nı da oluşturmaktadır. Konut ise bu dönemde inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler sonucunda, hızla üretilip satılabilen, bir tüketim nesnesi haline gelmiştir. Bu durum konuta sosyal bir anlam yüklemiş; konutun, bireyin kimliğinin ve yaşam tarzının göstergesi olmasına neden olmuştur. Piyasada yer alan konut reklamları da tüketicileri bu algı ile manipüle etmektedirler. Konut sadece barınma ihtiyacını karşılayacak bir mekandan çok“yeni bir yaşam tarzı”vaat eden mekan olarak pazarlanmaktadır. Konut reklamlarında vaat edilen yeni yaşam tarzının, sözel ya da görsel olarak hangi imgeler üzerinden tüketicilere pazarlandığını incelemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren ülkenin tirajı en yüksek gazetesi olan“Hürriyet”gazetesinde yayınlanan konut reklamları taranmıştır. Tez çalışması kapsamında 1990-2019 arasında yayınlanan reklamlar arasından rastgele 134 konut reklamı seçilmiş, seçilen reklamların farklı bileşenleri -reklam metni, reklam sloganı ve reklam görselleri- yeni yaşam vaadinin hangi imgeler aracılığı ile tüketicilere sunulduğunu araştırmak amacı ile içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. içerik analizi reklamın hem sözel hem de görsel bileşenlerine uygulanmış, bu bileşenlerde“yeni yaşam tarzı”nı ifade eden kavramlar sorgulanırken Ulrich Kriese ve Roland W. Scholz'un (2011)“Lifestyle Ideas of House Builders and Housing Investors”makalesindeki“yaşam tarzının boyutları”modeli kullanılmıştır. Bu model üzerinden araştırmaya yön verecek sorular oluşturulmuş, çalışmanın son bölümünde ise bu modelin desteğiyle incelenen kavramlar üzerinden araştırma sorularına yanıt verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the post-modern period, consumption has become a tool used by the individual in the process of establishing his / her identity with the aim of gaining a social status. The fact that the individual creates his identity through the products he consumes, also constitutes his“lifestyle”. As a result of the developments in the construction sector, the housing has become an object of consumption, which can be produced and sold rapidly. This situation gives a social meaning to the housing; it caused the housing to be an indication of the identity and lifestyle of the individual. Commercials on the market are also able to manipulate consumers with this perception. The residence is marketed as a place that promises a“new lifestyle bir rather than just a place to meet the housing needs. The purpose of this study is to examine how the new lifestyle promised in residential advertisements is marketed to consumers through verbal or visually images. For this purpose, housing advertisements published in Hürriyet, which is the highest circulation newspaper in the country since the last quarter of the twentieth century, were scanned. In the scope of the thesis, 134 advertisements were randomly selected among the advertisements published between 1990 and 2019. Content analysis method was used to investigate the different components of the selected advertisements - advertising text, advertising slogans and advertising visuals - through which images the new life promise was offered to consumers. Content analysis was applied to both verbal and visual components of the advertisement, with the help of ”lifestyle dimensions“ model in the essay of Ulrich Kriese ve Roland W. Scholz'un (2011) ”Lifestyle Ideas of House Builders and Housing Investors". Questions that will guide the research have been formed through this model. In the last part of the study, research questions were answered with the help of this model.