Analysis of neuro-fuzzy inference system approaches for diagnosis of chronic kidney disease
Kronik böbrek hastalığının teşhisinde sinirsel-bulanık çıkarım sistemine dayalı yaklaşımların çözümlenmesi
  1. Tez No: 599702
  2. Yazar: ZOLEYKHA TEYMOURI HAJI ABAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik böbrek hastalığı ilk aşamada herhangi bir belirti göstermeden sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Bu yüzden erken tanı ve etkili tedavi, hastanın yaşam kalitesini artırma ve mortalite oranını azaltmak açısından önemlidir. Bu çalışmada kronik böbrek hastalığını erken evrede teşhis edebilmek için sinirsel-bulanık çıkarım sistemine dayalı yaklaşımlar önerilmiştir. Sinirsel-bulanık çıkarım sistemine dayalı yaklaşımlar yüksek belirsizliğe sahip dinamik sistemleri öngörmek için önemli bir potansiyele sahiptir. Çalışmada, UCI (University of California Irvine) makine öğrenmesi havuzundan elde edilen kronik böbrek hastalığı veri seti kullanılmıştır. Veri setinde 25 öznitelik ve 400 hasta örneği bulunmaktadır. Sinirsel-bulanık çıkarım sisteminin uygulanmasından önceki ilk adımda, Temel Bileşen Analizi (Principle Component Analysis-PCA) algoritması ile veri kalitesi iyileştirildi ve öznitelik sayısı indirgendi. Veri seti sinirsel-bulanık çıkarım sistemine dayalı yaklaşımlar ile eğitildi ve test edildi. Deneysel bulgular, kronik böbrek hastalığının teşhisinde sinirsel-bulanık çıkarım sistemine dayalı yaklaşımların yüksek doğruluk oranları ile sınıflandırma yapabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic Kidney Disease (CKD) is a disease that progresses insidiously without any symptoms in the first stage. Therefore, early diagnosis and effective treatment are important in terms of improving the patient's quality of life and reducing the mortality rate. In this study, Neuro-Fuzzy Inference System based approaches were proposed to diagnose CKD at an early stage. Neuro-Fuzzy Inference System based approaches have significant potential to predict dynamic systems with high uncertainty. In this study, CKD dataset obtained from UCI (University of California Irvine) machine learning pool was used. The dataset contains 25 attributes and 400 patient samples. In the first step before the application of neural-fuzzy inference system, data quality was improved and the number of features was reduced by Principle Component Analysis (PCA) algorithm. The dataset was trained and tested with Neuro-Fuzzy Inference System based approaches. Experimental findings have shown that Neuro-Fuzzy Inference System based approaches can be classified with high accuracy in the diagnosis of CKD.