Kamu İhale Kanunu kapsamındaki yapım işlerinde hakediş uygulamaları, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Progress payments application and problems encountered and solution offers in construction works within the scope of public procurement law
- Tez No: 599704
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüklenici firmanın taahhüt ettiği işler için her ay yaptığı çalışmaların karşılığı olarak aldığı bedel“hakediş”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki yapım işlerinde hakediş uygulamaları süreci incelenmiştir. Bu bağlamda yaklaşık maliyet ile hakediş ilişkisi ve hakediş ödemeleri hakkında bilgiler verilerek örnek bir hakediş uygulaması üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuçta, hakediş uygulamalarında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunların çözümüne katkı sağlayabilecek çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca, hakediş uygulamalarında hataları minimize edebilecek ve hakediş dosyasında bulunması gereken dokümanların unutulmalarını önlemeye katkı sağlayabilecek bir“Hakediş İnceleme Kontrol Formu”hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contractor is defined as“progress payment”for the works undertaken by the contractor firm in return for the monthly works. In this study, the process of progress in the construction works within the scope of Public Procurement Law No. 4734 was examined. In this context, an example of a progress report was made by giving information about the relationship between the cost and the progress and the progress payments. As a result, problems encountered in progress applications have been identified and proposals for solutions that may contribute to the solution of these problems have been presented. In addition, a“Progress Payment Inspection Control Form”has been prepared which can minimize errors in progress payment applications and contribute to preventing forgetting of documents required in the progress payment file.