Sağlık çalışanlarının (doktor ve hemşireler) serbest zaman faaliyetlerine katılım zamanları ile algılanan stres düzeyleri, psikolojik dayanıklıkları arasındaki ilişkinin analizi(SBÜ Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Analysis of the relationship between stress levels and psychological responsibility of the health employees (doctor and nurses) with the time of participation in the leisure time activities (SBÜ Dr. Siyami Ersek Chest Heart and Vascular Surgery Education and Research Hospital example)
  1. Tez No: 599728
  2. Yazar: ALEV AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının serbest zaman faaliyetlerine katılım süreleri ile mesleki stres, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 93'ü doktor ve 161'i hemşire olmak üzere toplam 254 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”dir. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 24,0 paket programında yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda algılanan stres ölçeği ortalama puanının 28.65±6.13, psikolojik dayanıklılık ölçeği ortalama puanının 55.23±8.34 ve yaşam doyum ölçeğinin ortalama puanının 20.65±6.14 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the time of participation of health care workers in leisure time activities and occupational stress, psychological resilience and life satisfaction. Research, Istanbul A total of 254 health workers, 93 of them doctors and 161 of them nurses, have been employed in the Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital.The data collection tools used in the research are“Personal Information Form”,“Psychological Endurance Scale”,“Perceived Stress Scale”and“Life Satisfaction Scale”.The data were analyzed using IBM SPSS 24.0 software. Pearson moment product correlation coefficient, independent sample t-test and ANOVA test were used to analyze the data obtained in the study.