Ortogonal ve düzenli bir yapıda deprem doğrultusunun yapısal davranışa etkisi
The effect of earthquake direction on structural behavior in an orthogonal and orderer structure
- Tez No: 599756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA ESER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan bu çalışmada deprem doğrultusunun yapısal davranış üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda dört katlı ortogonal betonarme bir binanın zaman tanım alanında analizleri yapılmıştır. 2019 yılında yürürlüğe giren TBDY'ne uygun olarak STA4CAD programında ön tasarımı ve boyutlandırması tamamlanan yapının dinamik analizleri ZEUS-NL programında yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada önemli yer ivmesi değerlerine sahip 7 adet faklı deprem kayıtları kullanılmıştır. Çalışmanın ilk adımı olarak, seçilen deprem kayıtlarının 0-1800 aralığında 200'lik artımlarla döndürülmesi işlemi yapılmıştır. Bunun için Excel programı üzerinde hazırlanan bir formülasyondan yararlanılmıştır. Bir sonraki adımda, ZEUS-NL programında üç boyutlu dinamik modeli oluşturulan yapının orjinal ve dönüştürülmüş deprem kayıtları için analizleri tamamlanmıştır. Elde edilen analiz sonuçları kullanılarak, kiriş kesme kuvveti, kolon eksenel kuvvet ve kesme kuvveti ve göreli kat ötelemeleri değerlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of earthquake direction on structural behavior. For this purpose, a four-story orthogonal reinforced concrete building was analyzed in the time domain. In accordance with TBDY, which was put into effect in 2019, the preliminary design and dimensioning of the structure in the STA4CAD program was completed and the dynamic analysis of the structure was made in the ZEUS-NL program. In this study, 7 different earthquake recordings with significant ground acceleration values were used. As the first step of the study, the selected earthquake recordings were rotated with 200 increments in the range 0-1800. For this purpose, a formulation prepared on Excel program was used. In the next step, the ZEUS-NL program was developed for the original and transformed earthquake records. By using the results of the analysis, it is aimed to examine the values of beam shear force, column axial force and shear force and relative fold displacements.