Farklı metotlarla işlenmiş arpanın (kırma-ezme-flake) ivesi erkek kuzularda besi performansına etkisi
Effects of fattening performance awassi lambs fed ground, rolled and flaked barley
  1. Tez No: 599757
  2. Yazar: BAYRAM KOÇULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFEDDİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Yapılan bu çalışmada, kırma, ezme ve flake yöntemiyle işlenmiş arpa içeren karmalarla beslemenin ivesi erkek kuzuların performansına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Altmış günlük sütten kesim dönemi sonunda 56 günlük besiye alınan 21 baş ivesi kuzu, % 15 ham protein ve 2750 kcal/kg enerji içeren karma yem ve fiğ kuru otu ile bireysel bölmelerde beslenmişlerdir. Gruplarda kuzuların besi başı ve besi sonu canlı ağırlığı, günlük ve dönemsel canlı ağırlık kazançları, besi süresince toplam canlı ağırlık kazançları, günlük ve dönemsel karma ve kaba yem tüketimleri ile yemden yararlanma oranları 14 günde bir yapılan tartım ve ölçümlerle belirlenmiştir. Arpanın kırma, ezme ve flake olarak farklı işlenme şekillerinin hayvanların besi performansı üzerine etkisi önemli olmamıştır (P>0.05). Besi sonu 56. günde kırma, ezme ve flake arpa tüketen gruplarda besi sonu canlı ağırlık 30.53±0.17, 32.47±0.12 ve 32.28±0.19 kg; karma yem tüketimi 54.33±2.2, 52.49±1.21 ve 58.12±4.03 kg; fiğ kuru otu tüketimi 12.57±1.04, 12.14±0.52 ve 10.28±1.36 kg; toplam canlı ağırlık kazancı 9.50±0.95, 11.59±0.70 ve 11.72±1.59 kg; günlük canlı ağırlık kazancı 158.45±13.92, 192.61±12.51 ve 194.33±19.43 g/gün ve yemden yararlanma oranı ise 7.34, 5.67 ve 6.51 olarak tespit edilmiştir. Küçükbaş hayvanlara tahılların işlenerek verilmesinin performansa önemli bir etkisi olmamıştır ve kabaca kırılarak verilmesi yeterlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the effect of feeding with processed by ground, rolled and flaked method barley on the performance of awassi male lambs. At the end of the 60 day weaning period, 21 head awassi lambs were fed to 56 days fattening period and they were fed in individual pens with 15% crude protein and 2750 kcal / kg energy and vetch hay. In order to determined the growth performance of the lambs; initial and finish body weight, daily and periodical live weight gain, total body live weight gain, daily and periodical concentrate and hay consumption and the feed conversion ratio were recorded. The effect of processing methods of barley ground, rolled and flaked on fattening performance of animals was not significant (P >0.05). At the 56th days end of the fattening period, in the groups that consumed ground, rolled and flake barley, finish live weight were 30.53 ± 0.17, 32.47 ± 0.12 and 32.28 ± 0.19 kg; concentrate feed consumption were 54.33 ± 2.2, 52.49 ± 1.21 and 58.12 ± 4.03 kg; consumption of vetch hay 12.57 ± 1.04, 12.14 ± 0.52 and 10.28 ± 1.36 kg; total body weight gain were 9.50 ± 0.95, 11.59 ± 0.70 and 11.72 ± 1.59 kg; daily weight gain were determined as 158.45 ± 13.92, 192.61 ± 12.51 and 194.33 ± 19.43 g/day and feed conversion ratio were determined as 7.34, 5.67 and 6.51. Cereals processing of sheep did not have a significant impact on performance and roughly crushing were sufficient.