Diabetik makula ödeminde hiperbarik oksijen , laser fotokoagülasyon tedavisi ve tedavisiz takibi
Hyperbaric oxygen, laser photocoagulation treatment and the follow of nontreatment in diabetic macular edema
- Tez No: 59977
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLECEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Glukoz metabolizmasındaki, oksijen transportundaki değişiklikler, hematolojik ve mikrovasküler bozukluklar diabetik retinopatinin başlamasında ve ilerlemesinde rol oynarlar. Makula ödemi, diabetik retinopatinin en sık görülen komponanti olup yaygın şekilde görme kaybı nedenidir. 18 diabetik makula ödemli göz HBO uyguladık. Ortalama 7.2 ay izleme süresi sonunda gözlerin 7(%38.88)'sinde görme artışı, 2(%1 1.12)'sinde görme azalması izlenirken, 9(%50)'unda görmede değişiklik izlenmedi. Fokal ve grid laser fotokoagülasyon uyguladığımız 26 gözde, ortalama 14.3 ay sonra 6(%23.07)'smda görme artışı, 5(%19.23)'inde görme azalması izlenirken, 15(%50.69)'inde görmede değişiklik izlenmedi Tedavisiz kontrol grubumuzdaki 18 gözde, ortalama 12.7 ay sonra l(%5.55)'inde görme artışı, 7(%38.88)'sinde görme azalması izlenirken, 10(%55.55)'ımda görmede değişiklik izlenmedi. HBO ve LF uyguladığımız diabetik makula ödemli gözlerde, tedavi uygulanmayanlara göre belirgin bir şekilde görme korunması, bir kısmında görme artışı oldu. HBO tedavisi diabetik makula ödeminde etkindir. Komplikasyonu olmaması önemli bir avantajı olup, LF tedavisine alternatif veya başarısız kaldığı durumlarda LF'na ek bir yöntem olarak diabetik makula ödemi tedavisinde önemli bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several different mechanisms such as changes in glucose metabolism, alterations in oxygen transport, increases in hipertension, hematologic and microvascular changes, and vasogenic factors may take part in the initation or acceleration of diabetic retinopaty. Edema of the macula in diabetic patients is a frequent component of diabetic retinopaty, as well as a common cause of visuel impairtment in this disorder. We applied hyperbaric oxygen therapy(HBOT) to 18 eyes. The eyes had been followed up for a period of 7.2 months. Within this period, visual acuity was increased in 7(38.88%) of the eyes, decreased in 2(1 1.12%) of the eyes, and remained the same in 9(50%) of the eyes. We applied laser photocoagulation to 26 eyes. The eyes had been followed up for a period of 14.3 months. Within this period, visual acuity was increased in 6(23.07%) of the eyes, decreased in 5(19.23%) of the eyes, and remained the same in 15(50.69%) of the eyes. We followed 18 eyes without treatment up for a period 12.7 months. In this observation group, visual acuity was increased in 1(5.55%) of the eyes, decreased in 7(38.88%) of the eyes and remained the same in 10(55.55%) of the eyes. In eyes with diabetic macular edema which were treated with HBO and LF, an improvement in vision as well as protection of vision is obtained when compared with nontreatment eyes. HBO treatment is an effective method in diabetic macular edema. Its lack of complication is an important advantage. It is an alternative method to LF treatment or where LF treatment fails, it can be applied together with LF.