U 13 futbol ve basketbol alt yapı sporcularının bazı fiziksel parametrelerinin karşılaştırılması
Coaching education department department of motion and tranng
  1. Tez No: 599760
  2. Yazar: GÜLCAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma U-13 yaş kategorisinde, 21 erkek futbolcu ve 19 erkek basketbolcunun bazı fiziksel parametrelerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya futbolcular ve basketbolcular gönüllü olarak katılmışlardır. Ölçümlerde Kilo, boy, 10 m ve 20 m çabukluk koşu testi, durarak uzun atlama testi, otur-uzan testi, zig-zag testi, handgrip testi (sağ el kavrama-sol el kavrama), 30 sn mekik testi yapılmıştır. Futbol ve basketbol gruplarındaki sporcuların fiziksel ölçümlerinin normal dağılıma uyup uymadığı Shapiro Wilks testi ile test edilmiştir. Fleksibilite, durarak uzun atlama ve 30 sn mekik ölçümleri Basketbol grubunda normal dağılıma uymadığı için karşılaştırmalarda non parametrik testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Diğer ölçümler her iki grupta normal dağılıma uyduğu gözlenmiş ve karşılaştırmalarda parametrik testlerden bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırma sonuçları şu şekildedir; Basketbolcuların kilo, boy ve durarak uzun atlama ölçümleri futbolculara göre daha yüksek bulunmuştur. İstatistiksel olarak da futbolcular ile basketbolcuların ölçümleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur(p0.05). Futbolcuların 30 sn mekik ölçüm değerleri, 10 m çabukluk ve 20 m çabukluk ölçümleri basketbolculara göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak bulunan bu fark, anlamlı değildir. (p>0.05). Sonuç olarak, hipotez1, hipotez2, hipotez 5, hipotez 8 kabul edilmiş, hipotez 3, hipotez 6, hipotez 7 kısmen kabul edilmiş, hipotez 4 edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in order to compare some physical parameters of 21 male football players and 19 male basketball players in the U-13 category. Football players and basketball players participated to the study voluntarily. In the measurements, weights, heights, 10 m and 20 m agility run test, standing long jump, sit and reach test, zig-zag test, handgrip test (right hand grasp-left hand grasp), 30 sec. sit-up test are conducted. Whether or not the physical measurements of the athletes in football and basketball groups are in conformity with the regular distribution is tested via Shapiro Wilks test. Since flexibility, standing long jump and 30 sec. sit up measurements in Basketball group don't conform to the regular distribution, Mann Whitney U test amongst the non-parametric tests is used in comparisons. Since it is observed that other measurements are in conformity with the regular distribution in both groups, unpaired t test amongst the parametric tests is used. The comparison results of the data are as follows; weight, height and standing long jump measurements of the basketball players are found to be higher than football players. Statistically meaningful difference is found between the measurements of football players and basketball players (p< 0.05).It is found that agility, flexibility, right hand grasp and left hand grasp values of basketball players are higher than football players. However, this difference is not meaningful. (p>0.05).It is found that 30 sec. sit up measurement values, 10 m agility and 20 m agility measurements of football players are higher than basketball players. However, this difference is not meaningful. (p>0.05). As a result, hypothesis 1, hypothesis 2, hypothesis 5, hypothesis 8 are accepted, hypothesis 3, hypothesis 6, hypothesis 7 are partially accepted, hypothesis 4 are not accepted.