İkili çarpan jet akışında akış ve ısı transferi parametrelerinin incelenmesi
Investigation of flow and heat transfer parameters in dual i̇mpi̇ngi̇ng jet flow
  1. Tez No: 599761
  2. Yazar: UMID IBRAHIMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında iki farklı lüle geometrisi kullanılarak çarpan jet akışında akış ve ısı transferi karakteristikleri deneysel olarak incelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Lüle geometrisi olarak iç içe iki dairesel borudan oluşan lüleler kullanılmıştır. Birinci lülede iç boru girdap üreteçle ve dış boru düz iken, ikinci lülede ise her iki boruda düz olarak seçilmiştir. İlk olarak farklı geometrilerde lüleler için farklı çalışma parametreleri altında oluşturulan hava jetlerinin akış karakteristiklerinin incelenmesi yapılmıştır. Akış karakteristikleri deneyi farklı Reynolds sayılarında farklı lüle-levha mesafesinin hidrolik çapa oranlarında H/Dh=0.5,1,2,4,5,6,7,8,9,10 gerçekleştirilmiştir. Sadece içteki lüleden akış olması durumunda, düz jet akışlı lüleden çıkan hız profili parabolik iken, dönen jet akışlı lüleden çıkan hız profili iki tepeli olarak oluşmaktadır. Dönmenin oluşturduğu türbülanslı akışın levha üzeri çarpan jet ısı transferinde daha fazla etkili olması beklenmektedir. Bu yüzden sadece dönen akışlı jet lüleli çarpan jet ısı transferi deneylerinde kullanılmıştır. Isı transferi karakteristikleri 3 iç lüle debisi ve 3 dış lüle debisi için toplam 9 farklı Reynolds sayısı kombinasyonu ve H/Dh =1, 3, 5 oranlarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, flow and heat transfer characteristics of impinging jet flow were investigated experimentally and compared with each other using two different nozzle geometries. Nozzles which are consisting of two circular pipes intertwined were used as nozzle geometry. In the first nozzle, the inner pipe was selected with a vortex generator and the outer pipe was straight, while in the second nozzle the all of pipes was selected straight. Firstly, flow characteristics of air jets which are formed under different operational parameters for nozzles of different geometries were investigated. The flow characteristics of the test was carried out for different Reynolds numbers at different ratios between nozzle-plate to hydraulic diameter at H / Dh = 0.5,1; 2; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10. In case of the flow only through the inner nozzle, the velocity profile from the straight jet flow nozzle is parabolic and the velocity profile from the rotating jet flow nozzle consists of two peaks. The turbulent flow which is generated by the rotation is expected to be more effective in impinging jet heat transfer to the plate. Therefore, only rotating flow jet nozzle was used in impinging jet heat transfer experiments. Heat transfer characteristics were obtained with a total combinations of 9 different Reynolds number which is combined 3 inner nozzle flow rates, 3 outer nozzle flow rates and H / Dh = 1, 3, 5.