Akkaraman ve İvesi ırkı kuzuların farklı Karkas bölgelerindeki yağların yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesi
Determination of fatty acid composition in different Carcass parts of Akkaraman and Awassi lambs
  1. Tez No: 599784
  2. Yazar: FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada Türkiye hayvancılığında yaygın olarak yetiştirilen Akkaraman ve İvesi erkek kuzularının, yoğun besi şartlarında elde edilen karkasların farklı bölgelerindeki yağ asidi kompozisyonu ve CLA (Conjuge Linoleik Asid) içeriklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Akkaraman ve İvesi erkek kuzuları Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde bireysel bölmelerde aynı çevre şartlarında sütten kesim çağında ortalama 20 kg canlı ağırlıkta ve 2.5 aylık yaşta besiye alınmıştır. Besiye alınan 10 baş Akkaraman ve 10 baş İvesi kuzuları 70 gün süreyle günlük 150 g kuru yonca otu ve kesif yemle ad-libitum beslenmişlerdir. Kuzular bu sürenin sonunda mezbahada kesilmiş, kesimden sonra karkaslar 24 saat süreyle +4 / 0 C'de soğuk hava deposunda bekletilmiştir. Numuneleri alma işlemi, karkasların parçalaması sonrası kuyruk, omental (rumen çevresi) ve perirenal (böbrek çevresi) olmak üzere, 3 farklı bölgeden her bir numune yaklaşık 100 g ağırlığında olacak şekilde yağlar alınmıştır. Alınan yağların yapılan analizleri neticesinde; Akkaraman erkek kuzularının kuyruk, omental ve perirenal bölgelerinin toplam SFA, MUFA, PUFA, TFA, CLA, ω3, ω6, ω3/ω6, ω6/ω3 ve TVA oranları sırasıyla (%) 55.562, 35.469, 2.800, 4.326, 1.383, 0.490, 2.311, 2.311, 4.804 ve 4.935; 66.970, 25.080, 0.665, 5.979, 0.939, 0.285, 0.380, 0.805, 1.377 ve 5.198; 62.726, 27.899, 3.958, 3.821, 2.659, 0.405, 3.553, 0.123, 9.155 ve 2.043 olarak tespit edilmiştir. İvesi erkek kuzularının kuyruk, omental ve perirenal bölgelerinin toplam SFA, MUFA, PUFA, TFA, CLA, ω3, ω6, ω3/ω6, ω6/ω3 ve TVA oranları sırasıyla (%) 52.438, 37.005, 5.688, 3.876, 0.726, 1.364, 4.324, 0.328, 3.556 ve 4.935; 69.566, 22.842, 0.591, 5.904, 0.863, 0.255, 0.336, 0.788, 1.327 ve 4.944; 64.324, 26.501, 4.153, 3.921 ve 0.823, 0.352, 3.801, 0.097, 11.110 ve 4.532 olarak bu çalışmada belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Akkaraman and Awassi lamb breeds, which are fed widespread in Turkey were investigated. The aim of the study was to determine the composition of fatty acids and the content of Conjugated Linoleic Acid (CLA) in the different regions of the lamb carcasses. The Akkaraman and Awassi lamb were at a mean weight of 20 kg and a mean age of 2,5 months, when brought to The Selcuk University, Faculty of Agriculture, The Department of Zoo-Technic, at the Prof. Dr. Orhan Düzgüneş Research and Application farm. A total of 10 Akkaraman and 10 Awassi lambs were studied. In 70 days, the sheep were fed 150 grams dry clover and concentrated feed ad-libitum. After the period of feeding, the lamb were slaughtered, and the carcasses were kept for 24 hours at a temperature of +4 / 0 C in a freezing storehouse. The samples for examination were taken from the tail, omentum and perirenal regions. In total, samples from 3 different regions of approximately 100 grams each, were taken for studying. The samples of fat were then analysed. The analyses of the tail, omental and perienal regions of the Akkaraman male lamb revealed that SFA, MUFA, PUFA, TFA, CLA, ω3, ω6, ω3/ω6, ω6/ω3 and TVA were (%) 55.562, 35.469, 2.800, 4.326, 1.383, 0.490, 2.311, 2.311, 4.804 and 4.935; 66.970, 25.080, 0.665, 5.979, 0.939, 0.285, 0.380, 0.805, 1.377 and 5.198; 62.726, 27.899, 3.958, 3.821, 2.659, 0.405, 3.553, 0.123, 9.155 and 2.043, respectively. For the Awassi male lamb, the tail, omental and perienal regions revealed SFA, MUFA, PUFA, TFA, CLA, ω3, ω6, ω3/ω6, ω6/ω3 and TVA to be (%) 52.438, 37.005, 5.688, 3.876, 0.726, 1.364, 4.324, 0.328, 3.556 and 4.935; 69.566, 22.842, 0.591, 5.904, 0.863, 0.255, 0.336, 0.788, 1.327 and 4.944; 64.324, 26.501, 4.153, 3.921 and 0.823, 0.352, 3.801, 0.097, 11.110 and 4.532, respectively.