Konjenital ptozis cerrahisi
  1. Tez No: 59979
  2. Yazar: SELÇUK BULUT
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Konjenital ptozisli olgularda uygulanan farklı cerrahi tekniklerinin sonuçlan değerlendirildi. 41'i primer, 11 'i reoperasyon olmak üzere toplam 52 ameliyat yapıldı. Ortalama takip süresi 16.5 ay idi. Levator cerrahisi sonuçlan değerlendirilirken, l mm ve altında rezidüel ptozis kalan olgular“başarılı”, 1-2 mm rezidüel ptozis kalan olgular tatminkar, bunun üstündeki sonuçlar ise başarısız olarak kabul edildi. Primer müdahale sonrası 41 gözde %46.34 başarılı, %24.40 tatminkar ve %29.26 başarısız sonuçlar elde edildi. Toplam 52 müdahaleden %42.30 başarılı, %28.85 tatminkar ve %28.85 başarısız sonuçlar elde edilmiştir. Primer girişimde 3 göze Fasanella -Servat ameliyatı, 17 göze levator cerrahisi, 24 göze (21 olgu) ise frontal askılama uygulandı. Reoperasyonda ise 1 göze levator cerrahisi, 10 göze de frontal askılama uygulandı. Levator fonksiyonunun miktarı cerrahi sonuçlan etkileyen önemli bir faktör olarak değerlendirildi. Levator fonksiyonu iyi veya mükemmel olgularda Fasanella Servat prosedürüyle, levator fonksiyonu orta ve daha iyi olan olgularda ise levator cerrahisiyle beklenen düzeyde başarılı ve tatminkar sonuçlar alınmıştır. Levator fonksiyonu 4 mm ve altında olan konjenital ptozisli olgularda frontal askılama gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Results of different surgical procedures in congenital ptosis are evaluated. 41 of the 52 patients had primer surgery, 11 had reoperations. Mean follow up period was 16.5 months. While evaluating the results of levator surgery, patients who had 1 mm or less residual ptosis were regarded as succesfull, 1-2 mm as acceptable, more than 2 mm were unsuccessfull surgery. The results in the primary surgery group of 41 patients 46.34% were successfull, 24.40% were acceptable and 29.26% were unsuccessfull. The resuls in total of 52 patients 42.30% were succesfull, 22.85% were acceptable and 28.85% were unsuccesfull. As a primary surgery 3 eyes had Fasanella-Servat procedure, 17 eyes had levator surgery, 21 eyes had frontal suspension surgery. In reoperation group 1 eye had levator surgery 10 eyes had frontal suspension surgery. The degree of levator function was an importent factor in the result of the surgery. In patients with good or excellend levator function Fasanella-Servat was a satisfactory surgery. In patients with medium or better levator function levator surgery found to be satisfactory. Frontal suspension surgery has to be the alternative in patients with 4 mm or less levator function. 55