Diyabetik retinopatide retinal iskemi neovaskülarizasyon ilişkileri
- Tez No: 59978
 - Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ BAYRAKTAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Diyabetik retinopati neticesinde gelişen retinal iskemi ve bu iskemiye cevaben gözlenen neovaskülarizasyonlar arasındaki topografik ilişki, bu ilişki üzerinde lazer fotokoagülasyon tedavisinin etkileri araştırılmıştır. GATA Göz Hast. ABD retina bölümüne Kasım 95-Temmuz 97 tarihleri arasında başvurmuş ve takipleri esnasında neovaskülarizasyon gelişmiş 52 hastanın 86 gözüne ve retrospektif olarak FFA larında neovaskülarizasyon tespit edilen 115 hastanın 188 gözüne ait FFA tetkikleri incelenmiştir. Bulgular neovaskülarizasyon tespit edilmeyen diyabetik retinopatili 51 hastanın 102 gözüne ait FFA'larla karşılaştırılmıştır. Retinalarında neovaskülarizasyon mevcut hastaların gözlerinin tümünde özellikle midperiferal retina alanlarında yaygın iskemi olduğunu tespit ettik. Bu iskemi dağılımı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında fark istatistiki olarak anlamlıydı. Lazer fotokoagülasyon tedavisi retinopati ve neovaskülarizasyonlarm gerilemesine sebep olduğunu fakat bu etki sadece iskemik alanların ortadan kaldırılmasıyla değil aynı zamanda retinanın iskemiye olan cevabım değiştirerek de gelişmekte olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was examined that if there is a topographic relation between retinal ischemia and neovascularisation and the effect of laser photocoagulation treatment over this relation. We examined the FFA photographs of 86 eyes of 52 patients with retinal neovascularisation who attended Retina Section of GATA Ophthalmology Department between October 1995-July 1997 and retrospectively FFA findigs of 188 eyes of 1 15 patients with retinal neovascularisation. We compared these findings with FFA' s from 102 eyes of 51 patients with no retinal neovascularisation. We found in all FFA photographs of diabetic patients with retinal neovascularisation that there was widespread retinal ischemia especially in the midperipheral zone of the retina. This ischeamic distribution compared with the control group the difference between them was statistically significant. We believe that laser photocoagulation treatment is effective in regression of retinopathy and neovascularisation not only by ablation of ischeamic retinal areas but also by alterring the retinal answer to the ischeamia of retinal areas. 48