Yeni sentezlenen kumarin türevi ve benzeri bileşiklerin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of new synthesized coumarin derivatives and similar compounds on acetylcolinesterase and butyrylcolinesterase activity
  1. Tez No: 599883
  2. Yazar: TUĞBA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni sentezlenmiş kumarin tiyazol türevlerinin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraza (AChE, BChE) karşı inhibisyon etkileri (IC50) incelenmiştir. Bileşiklerin inhibisyon etkilerinin belirlenmesinde, spektrofotometrik bir metod olan Ellman yönteminden yararlanılmıştır. Bileşikler için bulunan IC50 değerleri 'GraphPad Prism 6' programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bileşiklerin enzim inhibisyon etkisi (IC50) değerlerinin kontrol bileşiği olan Donepezil ile karşılaştırıldığında oldukça iyi değerler olduğu bulunmuştur. En iyi inhibisyon etkisinin her iki enzim içinde Naf-CTS bileşiğine ait olduğu görülmüştür. IC50 değerleri kıyaslandığında en iyi sonuçlar AChE enzimi için Naf-CTS bileşiği (IC50=87,73±0,0023μM), BChE enzimi için ise Naf-CTS bileşiği (IC50 = 85,6±0,0001 μM) olduğu görülmektedir. Ayrıca bu bileşiklerin seçilen bazı bakteri ve maya hücreleri üzerine antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Yeni sentezlenmiş bileşiklerin minimum inhibitör konsantrasyon (MİK), minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) ve minimum fungisidal konsantrasyon (MFK) değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Bileşiklerin MİK değerlerinin 19,53-1250 μM arasında MBK ve MFK değerlerinin 39,06˃1250 µM arasında değişen düşük konsantrasyonlar olduğu tespit edilmiştir. Bulunan değerler ampisilin, kloramfenikol, ketokonazol gibi antibiyotik etken maddeleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar bileşiklerin güçlü antimikrobiyal ve antifungal etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inhibition effects of newly synthesized coumarin thiazole derivatives against acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase (AChE, BChE) (IC50) were investigated. Inhibition effects of the compounds was determined spectrophotometrically by the Ellman method. IC50 values for the compounds were calculated using the 'GraphPad Prism 6 'program.IC50 values of the compounds were compared with the control compound Donepezil and the results were found to be quite good.The best inhibition effect for the enzymes(AChE, BChE) was found to belong to the compound Naf-CTS.When the IC50 values were compared, the best results were Naf-CTS compound (IC50 = 87,73 ± 0,0023μM) for AChE enzyme and Naf-CTS compound (IC50 = 85,6±0,0001 μM) for BchE enzyme.In addition to, antimicrobial activities of these compounds on selected bacteria and yeast cells were investigated.The minimum inhibitory concentration (MIC), minimum bactericidal concentration (MBK) and minimum fungicidal concentration (MFK) values of the synthesized compounds were determined by microdilution method.The MIC values of the compounds were observed to be low concentrations ranging from 19,53-1250 μM.Similarly, MBK and MFK values were found to be low concentrations ranging from 39,06 ˃1250 µM. The values were compared with antibiotic active substances such as ampicillin, chloramphenicol, ketoconazole. These values indicate that the compounds have strong antimicrobial and antifungal effects.