Ahşap yapı elemanlarında laminasyon tekniği uygulamasının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of structural laminated timber
- Tez No: 599885
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ, PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ahşap çok eski bir yapı malzemesidir ve günümüzde yapı malzemesi olarak giderek daha çok tercih edilmektedir. Ahşabın tercih sebepleri arasında; doğal, kolay işlenebilir, yenilenebilir ve estetik olması sayılabilir. Bütün dünyada geleneksel mimari yapılarda ahşap malzemenin kullanıldığı görülmektedir. Zamanla masif ahşabın kusurlarını ortadan kaldıran lamine edilmiş ahşap ve çapraz lamine edilmiş ahşap geliştirilmiştir. Bu deneysel çalışmada, masif ahşap ve lamine ahşap malzeme karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla; laboratuvarda sarıçam ve sapsız meşe olmak üzere iki farklı ahşap türü lamine edilmiştir. Masif ve lamine ahşap malzemeler kullanılarak kiriş ve kolon numuneler üretilmiştir. Kolon ve kiriş numuneleri hem dolu gövdeli hem de kertme gövdeli olarak hazırlanmıştır. Toplam 80 adet kiriş ve kolon numunesi üzerinde eğilme ve basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Kiriş numunelere eğilme, eğilmede EMO ve yorulma, kolon numunelere ise basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda kirişlerde kertme işlemi uygulanmış numunelerin eğilme dayanımının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood is a very old building material and is increasingly preferred as building material today. Natural, easily processable, renewable and being aesthetic are among the reasons for preferring wood. It is seen that wooden materials are used in traditional architectural structures all over the world. Over time, laminated wood and cross-laminated wood have been developed, eliminating the defects of solid wood. In this experimental study, solid wood and laminated wood were compared comparatively. For this purpose; In the laboratory, two different types of wood are laminated: scotch pine and stemless oak. Beam and column samples were produced by using solid and laminated wood materials. Column and beam samples were prepared with both full body and notch body. Bending and compressive strength tests were performed on a total of 80 beam and column samples. Bending specimens were subjected to bending, EMO and permanent deflection at bending, and compressive strength tests were applied to column specimens. As a result of the experiments, it was determined that the bending strength of the notched beams specimens decreased.