Ahşap yapı elemanlarında farklı boy birleştirmelerinin eğilme ve çekme mukavemetlerinin araştırılması
The Research of determine and bending resistance of different lenght joints in wood buildings ensturuments
- Tez No: 83970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AHŞAP YAPI ELEMANLARINDA FARKLI BOY BİRLEŞTİRMELERİN EĞİLME VE ÇEKME MUKAVEMETLERİNİN ARAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZCAN DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada ahşap yapılarda kullanılan(kavak,göknar ve kestane) ahşap malzemelerle değişik boy birleştirmeler yapılarak eğilme ve çekme mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Gerçek ölçülerinde hazırlanan numunelere eğilme ve çekme testleri uygulanmıştır. Numunelerin birleştirilmesinde PVA tutkalı yapıştıncı olarak kullanılmış-tır. Yapılan deneyler sonucunda tam zıvanalı boy birleştirme;çekme (3.912 N/mm2) ve eğilme deneylerinde (4.88 N/mm^en yüksek mukavemeti vermiştir. Bilim kodu :2251101 Anahtar Kelimeler : Boy birleştirmeler, yapı kerestesi kestane.göknar, kavak, PVAc Sayfa adedi :52 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. H. Tokgöz
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF DETERMINE AND BENDING RESISTANCE OF DIFFERENT LENGHT JOINTS IN WOOD BUILDINGS ENSTURUMENTS. (M.Sc.Thesis) Özcan DEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT This study made for the research of different length joins of wood used in buildings as populus.Abeis Mill and Cantoneo Mill. The determine and bending resistence test are made to the speciment are prepared in exact measurement. Polivinil asetat (PVAc) is used in joining the samples. As a resultthe exact teman lenght joints given the highest resistance in tensile experiment (3.912 N/mm2) and bending Keywords : Lenght Join.PVAc glue, Populus.Abeis Mill.Cotoneo Mill Page number :52 Adsiver : Yrd. Doç. Dr. Hanefi TOKGÖZ