Nesnelerin interneti tabanlı endüstri 4.0 sanayi uygulaması
Industry application of industry 4.0 based on internet of things
- Tez No: 599891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN AYÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Endüstriyel alanda yaşanan büyük teknolojik yenilikler üretim sistemlerinin tamamen değişmesine yol açmış ve bu değişmeler sonucu yaşanan gelişmeler tarihsel süreçte endüstri devrimleri olarak adlandırılmıştır. Günümüze gelene kadar üç sanayi devrimi yaşanmıştır. Özellikle üçüncü sanayi devriminde bilişim, iletişim ve haberleşme alanlarında yaşanan teknolojik gelişmeler, Endüstri 4.0 olarak adlandırdığımız ve içinde bulunduğumuz dönemi kapsayan dördüncü sanayi devriminin altyapısını oluşturmuştur. Almanya tarafından ortaya atılan Endüstri 4.0 kavramı, kısa süre içerisinde ülkelerin gelecek planlamalarında yer almaya başlamış, dünya bu yeni teknolojiyi üretim sistemlerine entegre ederek verimliliklerini, büyümelerini ve istihdamlarını artırıcı çalışmaları hızlandırmıştır. Bu çalışmada T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından yapılan anket çalışmalarının sonuçlarından yola çıkarak Türkiye'de Endüstri 4.0 sürecinde mevcut durum analizi yapılmış, TÜSİAD'ın sektörel bazlı raporları incelenerek sektörlerin potansiyelleri değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasının uygulama kısmı, nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak bir fabrikada üretim süreçlerinin anlık olarak izlenebilmesi, stok kontrolünün anlık olarak takip edilebilmesi ve bu sayede fabrikada verimliliğin artırılarak enerji tasarrufu sağlamak için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Major technological innovations in industry pave the way for great changes in production systems. The developments caused by these great changes are called as industrial revolution in historical process. There has been three industrial revolutions until today. Technological developments in information transmission and communication fields of third industrial revolution have formed the infrastructure of the fourth industrial revolution which we are facing the beginning period of it. The concept of Industry 4.0, which was proposed by Germany, has been included into the future plans of the countries in such a short time. They aim to improve their growth, efficiency and employment by integrating this new technology into their production systems. In this study, current situation of the Industry 4.0 in Turkey is analysed and the study is based on the survey studies of Ministry of Science, Industry and Technology and TUBITAK. Also sector based reports are examined and potentials of each sector are determined. Implementation section of this thesis has been made in order to monitor the production process, to control the stock in a factory by using internet of things technology, to improve efficiency and to save energy in a factory.