A model of suspected activity detection and application using big data analytics
Büyük veri analitikleri kullanarak şüpheli eylem tespiti modeli ve uygulaması
- Tez No: 599890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERCAN TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, vatandaşlara günlük yaşamlarında güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla pek çok kurumdan elde edilen verileri analiz edebilmek için bir büyük veri analitiği çözümü önermektedir. Geleneksel koruma sistemi yaklaşımında, taktikler temel olarak kanun uygulayıcıların deneyimine dayanmaktadır. Bununla birlikte dünyada çözümler uygulayabilmek amacıyla onların tecrübelerini genellemek oldukça zordur. Ayrıca, geleneksel yaklaşımın olaylara reaksiyon göstermesi daha fazla zaman alabileceğinden önleme kabiliyetini genellikle yitirmektedir. Eğer suç oluştu ise zarar mağdurlara çoktan verilmiştir. Bu sebepten kanun uygulayıcılar için en önemlisi suçu oluşmadan önce önlemektir. Etkili bir şekilde suç faaliyetlerinin önlenmesi için, kolluk kuvvetleri veriye dayalı yaklaşımları, çözümleri ve gerçek zamanlı veri işlenmesini gerçekleştirmelidir. Bu çalışmada CDR (Call Detail Records), ANPR (Automatic Number Plate Recognition), API/PNR (Advanced Passenger Information/Passenger Name Records) verilerini kullanmayı önerdik. Bunları birleştirerek, suç faaliyetlerine karşı koyma görevlerinde kolluk kuvvetlerine kuvvet çarpanı olabilecek bir metodoloji oluşturulmuştur. Bu çalışma güvenlik amacıyla bireylerin ve objelerin şüpheli aktivitelerinin büyük veri kullanarak tespit edilmesi için örnek senaryolar, vakalar ve metodolojiler sunmaktadır. Bununla birlikte, bu çalışma kolluk kuvvetlerinin kullanımı için insanların kötü niyetli faaliyetlerden korunması amacıyla büyük veri analitikleri kullanarak CDR, API/PNR ve ANPR verilerinin analizini yapabilecek bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a big data analytics methodology to analyse data that are available from many institutions for providing safety to the citizens in their daily life. In the traditional protection system approach, tactics are mainly dependent on the experience of the law enforcements. However, it is really difficult to generalize their experiences for applying solutions in the real world. Also, the conventional approach usually loses its prevention capability because it would take more time to react to the incidents. If the crime happened, the damage would already be done to the victims. So, the best interest for the law enforcements is to prevent a crime before happening. We believe that in order to have effective criminal activity prevention, law enforcement needs to implement data driven approaches, solutions and real time processing of data. In this study we suggested to use CDR (Call Detail Records), ANPR (Automatic Number Plate Recognition), API/PNR (Advanced Passenger Information/Passenger Name Records) data. While combining these we have a methodology that is a force multiplier for law enforcement in their duty to counter criminal activities. This study presents sample scenarios, use cases and methodologies while using big data for detecting suspected activities of individuals and objects for safety purposes. Hence, this study presents a model to analyze CDR, API/PNR and ANPR data using big data analytics for law enforcement usage to protect people from malicious activities.