Nesnelerin interneti yöntemiyle E-vizite uygulaması
E-visit application with internet of objects method
- Tez No: 611464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERDAL TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Endüstri 4.0 sanayi devrimine geçiş ile birlikte önem kazanan nesnelerin interneti (Internet of Things-IoT) teknolojik yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu teknolojik gelişim; sensörleri, bilgisayar ağlarını, erişim cihazlarını vb. araçları içerisinde barındırmaktadır. Nesnelerin interneti her sektörü olumlu yönde etkilemiştir. Bu sektörlerden biriside sağlık sektörüdür. Nesnelerin interneti teknolojisi, sağlık sektöründe uzaktan takip sistemlerini karşımıza çıkarmaktadır. Bu çalışmada, sağlık sektörüne katkı sağlamak amacıyla nesnelerin interneti teknolojisi kullanılarak Mobil E-Vizite uygulaması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen uygulamada Android tabanlı mobil bir uygulama yapılmıştır. Mobil uygulamada, hastanelerde yatılı hastalara ait QR kodlar okutularak hem hastanın önceki tedavi süreçlerinde kullanılan/verilen ilaçlar (hap, iğne, serum vs.) ve hasta vücut ısısı (ateş) bilgileri görünmekte hem de yeni verilecek ilaçlar girilebilmektedir. Hasta vücut ısısı hastanın kolundaki bileklik içine gömülmüş olan DHT11 sıcaklık sensörü ve ESP8266 wifi modülü tarafından 10 dakikalık periyotlarla MySQL veritabanına gönderilip, kaydedilmektedir. ESP8266 wifi modülü 32 bitlik işlemciye sahip bir IoT denetleyicisidir. ESP8266 wifi modülü, DHT11 den aldığı vücut ısısını wifi ile veritabanına göndermektedir. Hastadan alınan ısı değerlerinin sonuncusu vizite işlemlerinde doktor ekranında gösterilmektedir. Hasta vücut ısısı vizite esnasında ya da belirli periyotlarla hastanın odasına gelmeye gerek kalmadan ölçülmekte, veritabanına kaydedilmekte ve istenildiğinde mobil uygulama aracılığı ile görüntülenebilmektedir. Bu çalışma ile; daha kısa zaman içerisinde daha çok hastaya vizite yapılabilmesi öngörülmektedir. Hasta bilgileri daha önceden kâğıt üzerine yazılmakta ve zamanla okunma problemleri oluşabilmekteydi. Geliştirilen uygulama ile vizite bilgileri elektronik olarak tutulduğundan böyle bir problemin önüne geçilmiş olacaktır. Sağlık sektörü için önerilen sistem ile doktor-hemşire-hasta işlem zamanının ve maliyetinin azaltılması da mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT), which gained importance with the transition to the Industrial 4.0 industrial revolution, brought technological innovations with it. This technological development; sensors, computer networks, access devices, etc. contains tools. The internet of things has positively affected every sector. One of these sectors is the health sector. Internet of things technology brings remote monitoring systems in the health sector. In this study, Mobile E-Visit application was implemented by using internet of things technology to contribute to the health sector. In the developed application, an Android based mobile application was made. In the mobile application, by reading the QR codes belonging to the inpatients in the hospitals, both the medicines (pills, needles, serum etc.) and patient body temperature (fever) information used in the previous treatment processes can be seen and the drugs to be given can be entered. The patient body temperature is sent to the MySQL database for 10 minutes by the DHT11 temperature sensor embedded in the wrist of the patient's arm and the ESP8266 wifi module. The ESP8266 wifi module is an IoT controller with 32-bit processor. The ESP8266 wifi module sends the body temperature it receives from DHT11 to the database via wifi. The last of the heat values taken from the patient is shown on the doctor's screen during the visit. The patient's body temperature is measured during the visit or at certain intervals without the need to come to the patient's room, recorded in the database and can be viewed via mobile application if desired. With this work; it is anticipated that more patients will be given a visit in a shorter time. Patient information was previously written on paper and reading problems could occur over time. With the developed application, such a problem will be prevented since the visit information is kept electronically. With the system proposed for the health sector, it will also be possible to reduce doctornurse-patient processing time and cost.