Smartphone application sending gps location using sms to call center: Emergency 112
Gps konumunu sms ile çağrı merkezine gönderen akıllı telefon uygulaması: Acil durum 112
  1. Tez No: 599892
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için acil durumlarda internet ve herhangi bir yardımcı uygulama olmadan çalışan uygulama yazılımı yapılmıştır. Bu uygulama yer belirleme ve mesaj destek uygulaması olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın amacı ise, acil numara olan 112'yi arayan birisinin yer koordinatlarını (enlem ve boylam), telefon pil seviyesini, IMEI numarasını ve konum linkini otomatik olarak acil çağrı merkezine kısa mesaj yoluyla iletmektir. Eğer telefonun global pozisyon sistemi (Global Position System, GPS) kapalı durumda ise kullanıcıyı hem titreşim hem de ekranında yazılı bir mesaj ile uyarmaktadır. Bu uygulama yer belirleme ve mesaj destek uygulaması Android işletim sistemi için farklı telefon marka ve modellerinde test edilmiştir. Bu testler, bina içi ve açık alan olmak üzere iki farklı durumda gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu testler sonucunda bina içi mesaj iletim süresi 23-86s ve yer konum hatası ise 13-30m, açık alan mesaj iletim süresi ise en kısa 14s ve en uzun 33s, yer konum hatası ise en az 9m, en çok 17m olarak tespit edilmiştir. Mesaj iletim süreleri mobil şebekenin yoğunluğuna ve kullanılan bölgenin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu tez çalışması günümüzde yer belirlemede çok etkin bir şekilde kullanılan uydu sistemleri ve akıllı telefonlardaki Android işletim sistemi mimarisin de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, software application, which works without the internet and auxiliary application, has been developed for smartphones using Android OS in emergency situations. This application consists of two parts as geolocation and message support application. The objective of the study is to automatically forward the precise location (latitude and longitude) of the person calling 112, the phone battery level, IMEI number and the location link by short message to the emergency call center. Provided that Global Position System (GPS) on the user's phone is turned off, the app warns the user with vibration and on-screen warning. The positioning and message support app has been tested on various brands of phones and versions of the Android platform. These tests were carried out in two different situations: indoor and outdoor. As a result of the tests, indoor message transmission time is 23-86 seconds (about 13-30 meters error rate) and it is 14-33 seconds (about 9-17 meters error rate) outdoor. Message transmission times vary from region to region and mobile network density. The thesis study has been realized within the context of Android operating system architecture on smartphones and the satellite systems that are used very effectively for positioning nowadays.