Tip 2 diyabet olan ve olmayan bireylerin serum D vitamini düzeyleri ile beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
The comparison of serum D vitamine levels and nutrition habits with TYPE 2 diabetic and non-type 2 diabetic individuals
- Tez No: 599903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tip 2 Diyabet ülkemizde ve dünyada sıklığı gittikçe artan önemli bir hastalık haline gelmiştir. D Vitamininin de Tip 2 Diyabetin önlenmesinde ve kontrolünün sağlanmasında etkili olduğu yönünde çalışmalar yer almaktadır. Bu çalışma, diyabetik bireylerin serum D Vitamini düzeyi ile yaşam tarzı, beslenme davranışları, fiziksel aktivite ve bazı biyokimyasal değerleri ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01.01.2018 – 01.02.2019 tarihleri arasında Mersin ilinin Anamur ilçesinde bir beslenme danışmanlığına başvuran, 50 Tip 2 Diyabetli, 50 Tip 2 Diyabeti olmayan sağlıklı kadın ve erkek bireyler üzerinde yapılmıştır. Bireylere kişisel bilgileri ve bazı beslenme alışkanlıklarına ilişkin sorular içeren bir anket formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin beslenme alışkanlıkları besin besin kayıt formu ile tespit edilmiştir. Açlık kan şekeri, Hemoglobin A1c değeri, D Vitamini gibi daha önce herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılmış biyokimyasal değerler ile boy, kilo, bel, kalça ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyleri kaydedilmiştir. Araştırmada kontrol grubunun %58'ini erkek ve %42'sini kadın, hasta grubunun ise %46'sını erkek, %54'ünü kadın bireyler oluşturmaktadır. Bireylerin yaş aralığı ise 18-65 yıl olarak tespit edilmiştir. Bireylerin hastalık süreleri 7,3±6,1 yıl olarak belirlenmiştir. Kontol grubu erkeklerinin ağırlık ortalaması 82,5±3,6 kg, kadın bireylerin ise 97,3±7,61 kg, diyabetik grubun ağırlık ortalaması sırasıyla 60,0±5,2 kg, 73,3±3,2 kg olarak tespit edilmiştir. Literatür bilgileri çoğunlukla Tip 2 Diyabete sahip olan bireylerde D Vitamini düzeyinin düşük olduğunu veya D Vitamini seviyesi düştükçe diyabete yakalanma riskinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada ise hasta grubun serum D Vitamini kontrol grubu değerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiş fakat bu sonuç istatistiksel açıdan anlamlılık göstermemiştir. Sonuç olarak bireylerin Tip 2 Diyabete sahip olması ile beslenme alışkanlıkları ve serum D Vitamini düzeyi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Type 2 Diabetes has become an increasingly important disease in our country and in the world. Vitamin D is also effective in the prevention and control of Type 2 Diabetes. This study examines the serum vitamin D levels of individuals and evaluates the relationship between Type 2 diabetes and lifestyle, nutritional behaviors, physical activity and some biochemical parameters. The study was carried out between 01.01.2018 and 01.02.2019 in Anamur district of Mersin province on healthy male and female individuals who applied to a nutrition counseling with 50 no Type 2 Diabetes and 50 Type 2 Diabetes patients. A questionnaire including questions about personal information and some eating habits was applied to individuals. Nutritional habits of the participants were determined with nutritional nutrient registration form. Fasting blood glucose, hemoglobin A1c value, vitamin D, biochemical values of any previous health institution such as height, weight, waist, hip measurements, physical activity levels were recorded. In the study, 58% of the control group were male and 42% were female and 46% were male and 54% were female. The age range of the individuals was 18-65 years. Disease duration of individuals was determined as 7.3 ± 6.1 years. The mean weight of men in control group was 82.5 ± 3.6 kg, female subjects were 97.3 ± 7.61 kg and the mean weight of diabetic group was 60.0 ± 5.2 kg, 73.3 ± 3.2 kg, it was. The literature data have shown that vitamin D levels are low in individuals with Type 2 diabetes, or the risk of diabetes is high as the vitamin D level decreases. In this study, it was found that the patient group was higher than the control group of serum vitamin D, but this result was not statistically significant. As a result, no significant relation was found between vitamin D intake and dietary vitamin D intake and type 2 diabetes.