Automatic hate speech detection on social media: Turkish tweets as an example
Sosyal medyada nefret söyleminin otomatik olarak tanımlanması: Türkçe örneği
  1. Tez No: 599913
  2. Yazar: TUĞBA DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHİME BELEN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kullanıcı tarafından oluşturulan web içeriğinin, özellikle sosyal medya ağlarındaki büyük yükselişi, son on yılda sosyal medyadaki araştırmaların büyük ölçüde artmasına neden oldu. Araştırmalar, insanların nefret içerikli, rahatsız edici yorumlar yapmak için popüler mikroblog web sitelerini, özellikle Twitter'ı kullanabildiğini ve bu tür içeriklerin toplum üzerinde olumsuz etkilere yol açabildiğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında Türkçe içeriğe odaklanıp, sosyal medyadaki etnik/dini azınlıklara, LGBT topluluğuna ve kadınlara yönelik nefret suçu olaylarını otomatik olarak tespit etmeye yarayacak yöntemleri araştırdık. Ayrıca yaklaşımımızın başlıklar arası performansını değerlendirdik ve sözcüksel bir temel oluşturmayı amaçlayan gruplara yönelik ortak söylemleri belirlemeye çalıştık. Birkaç denetimli sınıflandırma yöntemi uygulayarak, en iyi sonucu cinsiyetçi tweet'leri saptamada %93 doğrulukla elde ettik. Diğer sonuçlar, asıl zorluğun ırkçı tweet'leri ayırt etmekten geçtiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Massive rise of user-generated web content, in particular on social media networks, caused research in social media to grow substantially in the last decade. Researches show that people may use popular micro blogging websites, especially Twitter, to make offensive comments that cover hate speech and such kind of contents can lead to a negative impact on the society. In this thesis we focus on Turkish context and investigate methods to detect hate crime incidents against ethnic/religious minorities, the LGBT population and women in social media automatically. We also evaluate the cross-domain performance of our approach and try to identify common discourses towards those groups aiming to establish a lexical baseline. Applying several supervised classification methods, we obtain out best results of 93% accuracy in detecting sexist tweets. Other results demonstrate that the main challenge lies in discriminating racist tweets.