İnsülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1)'inyara iyileşmesi sürecinde oksidatif olaylara etkileri
Effect of insilin like growth factor-1 (IGF-1) on oxidative event during wound healing
- Tez No: 599912
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yara, canlı dokunun anatomik ve fonksiyonel bütünlüğünün bozulması, yara iyileşmesi ise; travma ile başlatılan sistematik, hücresel ve biyokimyasal olayların yeni doku oluşumu ile sonuçlanmasıdır. Yara iyileşmesinde pek çok büyüme faktörü ve sitokin görev alır. Insülin like growth factor-1 (IGF-1) ile yapılan çalışmalarda yara iyileşme sırasında önemli işlevinin olduğunu gösterilmektedir. Bizim çalışmamızdaki amaç, yara iyileşme sürecinde IGF-1'in oksidan ve antioksidan parametreler üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu saptamaktır. Deneylerde 250-300 gr ağırlıkta 24 adet wistar-albino tipi erkek rat kullanıldı. Ratlarda, anestezi altında dorsalateral eksizyonel yaralar oluşturuldu. Hayvanlar kontrol (n=6), tedavisiz yara (n=6), BSA kontrol (n=6), IGF-1 tedavi (n=6) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Tedavili gruptaki hayvanların yaralarına her gün ve bir kez 1,5 ng/ml BSA içerisinde hazırlanmış IGF-1 uygulandı. Bütün hayvanlar operasyonun 3.gününde anestezi altındayken feda edildi. Yara dokuları hemen çıkartıldı, bulaşmayı önleyecek materyale sarılarak –80 0C de saklandı. Değerler spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
A wound is that impaired anatomical and functional integrity of living tissue and wound healing is the process of the systemic, cellular and biochemical events start with trauma and eventuate new tissue formation. Most growth factor and cytokin are responsible for wound healing. Important functions is demonstrated during wound healing in studies with insulin like growth factor-1 (IGF-1). Aim of this study is to determine how the oxidant and antioxidant parameters have an effect of IGF-1 in the wound healing process. 250-300 g in weight male wistar-albino rats were used in the experiments. Excisional wounds were made under anesthesia in rats. Animals were divided into 4 groups: Control (n=6), untreated wounds (n=6), BSA control (n=6) and IGF-1 treatment (1,5 ng/ml)(n=6). The wounds of animals in treatment group was performed each day 1.5 ng / ml IGF-1 in BSA once. All animals were sacrificed under anesthesia on the 3rd day. Wound tissues were removed immediately avoiding contamination and stored at –80 0C. Spectrophotometric with way is evaluated values.