Examining the efficiency of regression estimators in modified ranked set sampling methods
Modifiye sıralı küme örneklemesi yöntemlerinde regresyon kestiricilerinin etkinliklerinin incelenmesi
- Tez No: 599915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sıralı Küme Örneklemesi (SKÖ), son yıllarda popüler bir örnekleme yöntemi olmuştur. SKÖ, ilgilenilen değişkenin ölçümü zor veya maliyetliyken, görsel sıralamanın kolay bir şekilde yapılabildiği durumlarda kullanılmaktadır. Son yıllarda, Eş Sıralı Küme Örneklemesi, Uç Sıralı Küme Örneklemesi, Medyan Sıralı Küme Örneklemesi, Çift Sıralı Küme Örneklemesi, L Sıralı Küme Örneklemesi ve Kesme Tabanlı Sıralı Küme Örneklemesi gibi Sıralı Küme Örneklemesi yönteminin farklı modifikasyonları birçok araştırmacı tarafından önerilmiş ve bu yöntemler geniş çaplı uygulamalarda kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Basit Rastgele Örnekleme (BRÖ), SKÖ ve farklı modifiye sıralı küme örneklemesi yöntemlerinin regresyon kestiricilerini tahmin etmek ve bu yöntemlerin regresyon modellerine ait hata kareler ortalamaları, kitle ortalaması ve regresyon katsayılarının göreli etkinliklerini karşılaştırmaktır. R Programlama dili aracılığıyla 10,000 tekrarlı Monte Carlo simülasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Kestiricilerin performansları; yanlılık, hata kareler ortalaması ve göreli etkinliklerine göre farklı korelasyon katsayıları, küme ve döngü genişlikleri ile farklı parametrelere sahip iki değişkenli normal dağılım altında, aykırı değer içeren ve içermeyen durumlar için karşılaştırılmıştır. Bulgular, modifiye sıralı küme örneklemesi yöntemleri altındaki regresyon kestiricilerinin, BRÖ altındaki regresyon kestiricilerine göre daha iyi performans sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ranked Set Sampling (RSS) has been a popular sampling method in recent years. RSS is used when visual ranking can be done easily while the variable of interest is difficult or expensive to measure. In the last years, different modifications of the RSS which are Pair RSS, Extreme RSS, Median RSS, Double RSS, LRSS and Truncation Based RSS methods have been used in wide applications and suggested by many researchers. The aim of this study is to estimate the regression estimators and to compare relative efficiencies of mean square errors of the regression models, population mean and regression coefficients for Simple Random Sampling (SRS), RSS and the different modified RSS methods. The Monte Carlo simulation study is performed via R Project with 10,000 repetitions. The performances of the estimators are compared based on bias, mean square error and relative efficiency for different levels of correlation coefficient, set and cycle sizes under Bivariate Normal Distribution (BVN) with different parameters for normal and outlier cases. The results indicate that the regression estimators under the modified RSS methods performs better than the regression estimators under SRS.