Sulardaki kadmiyum kirliliğinin dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yolu ile giderilmesi
The Removal of cadmium pollution from waters in packed beds by adsorption
- Tez No: 85842
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
sulardaki kadmiyum kirliliğinin dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yolu ile giderilmesi (Yüksek Lisııııs Tezi) Hasan KOÇYİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET I Endüstriyel faaliyetler neticesinde, yüzey sularının ağır metal kirliliği artmıştır. Özellikle biyolojik arıtım sürecinde ağır metaller, mikroorganizmaları öldürücü etki göstermektedir. Ayrıca, gerek tarım amacıyla kullanılan sularla sulanan bitkilerde, gerekse sucul canlılarda biriken ağır metaller, onları kullanan insanlarda da birikime sebep olmaktadır. Bu sebeple gerek biyolojik arıtma yapılacak atık su gerekse alıcı ortama bırakılacak alık suların ağır metallerden arındırılması önem kazanmaktadır. Hu nedenle bu çalışmada sulardaki kadmiyum kirliliğinin dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yolu ile giderilmesi araştırıldı. Adsorbent olarak; diatomit, sepiyolil ve meşe palamudu (Quercus ihaburensusis Decne Subsp Macrolepis Hedge-Yalt) kullanıldı. Dolgulu kolonlarda kadmiyum giderimi çalışılırken; dolgu yüksekliği, başlangıç konsantrasyonu, sıcaklık, pH ve besleme hızı değiştirilerek bu parametrelerin etkileri incelendi. Yapılan çalışma sonucunda meşe palamudu kabuğunun 4,2-145,2 mg/g, bej sepiyolilin 54,2 mg/g, diatomitin ise 49,9 mg/g kadmiyum adsorpladığı tespit edildi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 603.03.00 Su Kirliliği, Kadmiyum. Dolgulu Kolon, Adsorpsiyon 82 Yrd. Doç. Dr. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
THE REMOVAL OF CADMIUM POLLUTION FROM WATERS IN PACKED BEDS BY ADSORPTION (M.Sc.Thesis ) Hasan KOÇYİ?İT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT By the development of industrial activities, there has been an increase of heavy metal pollution in surface waters. During biological purification processes, the heavy metals have high toxic effects especially on the microorganisms. Apparently, the heavy metals accumulating within the plants watered using agriculture waters, and within the aquatic living things cause an accumulation in human beings. Because of this reason, the treatment of heavy metals from wastewaters that will be used in biological treatment as well as the purifications of releasing water to the environment gains importance. In this study, the removal of cadmium pollution using packed adsorption columns has been investigated. Diatomite, beige sepiolite and valoniacron {Que reus ihaburensusis Decne Subsp Macrolepis Hedge-Yali) have been used as adsorbents. While studying the cadmium removal using packed columns, the effects of parameters such as the bed length, concentration, temprature, pH and rate of feed, were investigated. Âs the result of the study, 4,2-145,2 mg/g, 54,2 mg/g and 49,9 mg/g of cadmium adsorption have been determined for acorn bark, beige sepioiite and diatomite. respectively. Science code Key Words Page Number Adviser 603.03.00 Cadmium, Water pollution, Packed beds, Adsorption 82 Assist. Prof. Dr. Atilla MURATHAN