Antimon(v)'in oxalat komplekslerinin teorik olarak elektronik yapı ve spektroskopi analizi
Theoretical electronic structure and spectroscopy analysis of antimony oxalato complexes
- Tez No: 599919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Antimon (Sbv) ile Oxalat (C2O4)2- ligantının yapmış olduğu bileşiklerin yapısal, elektronik ve titreşimsel özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Molekülün en düşük enerjili halinin tüm özelliklerini bulabilmek için yoğunluk fonksiyonel teorisi DFT/MPW1PW91/gen set takımı kullanılmıştır. Hesaplamalarda her bir atom için: Sb: sddall, sdd C ve H: 6-311+G(d,p), O: cc-pvqz setleri kullanılmıştır. Molekülün orbital özellikleri, HOMO ve LUMO enerjileri, diskriptörleri ve kısmi durum yoğunluğu diyagramı elde edilmiştir. Çizigisel olmayan optik özelliklerinin öğrenilebilmesi için molekülün polarizebilite ve hiperpolarizebilite tensörleri hesaplanmıştır. Moleküllerin hesaplanan infrared ve raman spektrumları üzerinde titreşim bandları işaretlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, electronic and vibrational properties of the compounds made by Antimony (SbV) and Oxalato (C2O4)2- ligands were examined theoretically. The density functional theory DFT/MPW1PW91/gen set was used to find all the properties of the lowest energy state of the molecule. For each atom: Sb: sddall, sdd C and H: 6-311+G(d,p), O: cc-pvqz are used in the calculations. Orbital properties of the molecule, HOMO and LUMO energies, discriptors and partial state density diagram were obtained. In order to learn nonlinear optical properties, the polarizability and hyperpolarizability tensors of the molecule were calculated. Vibration bands are assigned on the calculated infrared and raman spectra of the molecules.