Resmi ve özel okullarda beden eğitimi öğretmenlerinde örgütsel sinizm ve tükenmişlik düzeyleri
Organizational cynicism and professional burnout levels in physical education teachers in official and specialized schools
  1. Tez No: 599935
  2. Yazar: BÜLENT KARAYAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, İstanbul İl'inde Resmi ve Özel okullarda görev yapan Beden Eğitimi öğretmenlerinin örgütsel sinizm ve tükenmiş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İlinde görev yapan Beden Eğitimi öğretmenleri, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 551 gönüllü öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama araçları demografik bilgi anketi, örgütsel sinizm ölçeği ve Maslach tükenmişlik envanteridir. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 25,0 paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analizde ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Örgütsel sinizm ile tükenmişlik arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the organizational cynicism and depleted levels of the Physical Education teachers working in public and private schools in Istanbul. The universe of the research is Physical Education teachers who work in Istanbul and the sample is composed of 551 volunteer teachers determined by simple random sampling method. The data collection tools used in the research are demographic information questionnaire, organizational cynicism scale and Maslach burnout inventory. The data were analysed by IBM SPSS 25.0 package program. Mann Whitney U test was used for comparison of binary groups and Kruskal Wallis test was used for statistical analysis. Spearman Correlation test was used to determine the relationship between organizational cynicism and burnout.