Konya'da buğday ve arpa tohumlarında ki fungal bulaşıklılığın tespiti
Determination of fungal contamination on wheat and barley seeds in Konya
  1. Tez No: 599941
  2. Yazar: HURİYE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hububat insan ve hayvan beslenmesinde kullanılan en temel ürünlerden biridir. Hastalık etmenleriyle bulaşık tohumluk veya bitkisel çoğaltım materyali, bitki gelişimini olumsuz yönde etkilemekte ve ekonomik açıdan önemli ürün kayıplarına yol açmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde tohumun kaliteli olduğunu gösteren en önemli unsurlardan biri de tohumun hastalıktan ari olmasıdır. Bu nedenle tohum kökenli bitki hastalık etmenlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Konya ilinde yapılan bu çalışmada 180 buğday ve 60 arpa örneği incelenmiştir. İncelemelerde buğdayda makroskobik olarak kör dane varlığı, nemli hücre yöntemi ile arpa ve buğday tohumlarıyla taşınan diğer funguslar incelenmiştir. Buğday örneklerinde kör dane varlığına göre sonuçlar incelendiğinde 2017 yılında 90 örnekten kör daneye rastlanmazken, 2018 yılında ise 90 örnekten sadece bir tanesinde hastalığa(Tilletia sp.) rastlanılmıştır. Buğday örneklerinde Fungusların rastlanma sıklığına bakıldığında 2017 de Cladosporium sp. ile %100, Penicillium sp. %96,67, Rhizopus sp. %96,67 Alternaria sp. %94,44, Fusarium sp. %90, Mucor sp. %82,22, Ramularia sp. %55,56, Aspergillus sp. %50 şeklindedir. 2018 yılında ise Alternaria sp. %100, Cladosporium sp. %98,89, Rhizopus sp. %96,67, Penicillium sp. %98,89, Fusarium sp. %87,78, Gonatobotrys sp. %78,89, Arthrobotrys sp. %32,22 devam etmektedir. Arpa örneklerinde fungusların rastlanma sıklığına bakıldığında 2017 de Cladosporium sp. ile %100 Alternaria sp. %100, Penicillium sp. %96,67, Rhizopus sp. %96,67, , Fusarium sp %90, Mucor sp. %66,67, Ramularia sp. %66,67, Aspergillus sp. %53,33, Ulocladium sp. %83,33 şeklindedir. 2018 yılında ise Alternaria sp. %100,00, Fusarium sp. %86,67 Gonatobotrys sp. %80 Rhizopus sp. %76,67, Penicillium sp. %73,33, , Ulocladium sp. %63,33 Cladosporium sp. %53,33, Chaetomium sp. %43,33, olduğu tesbit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Cereals are one of the most basic products used in human and animal nutrition. Disease factors and seed propagation or plant propagation material adversely affect plant growth and lead to economically important crop losses. In many countries of the world, one of the most important elements showing the quality of seed is that the seed is disease-free. Therefore, seed-borne plant disease factors should be determined. In this study conducted in Konya, 180 wheat and 60 barley samples were examined. Macroscopically the presence of blind grain, barley and other fungi carried by wheat seeds by moist cell method were investigated in wheat. When the results were examined according to the presence of blind grain in the wheat samples, in 2017 there were no blind samples in 90 samples, in 2018 only one of the 90 samples (Tilletia sp.) Was found. When we look at the frequency of fungi in wheat samples in 2017 Cladosporium sp. 100%, Penicillium sp. 96.67%, Rhizopus sp. 96.67% Alternaria sp. 94.44%, Fusarium sp. 90%, Mucor sp. 82.22%, Ramularia sp. 55.56%, Aspergillus sp. 50%. In 2018, Alternaria sp. 100%, Cladosporium sp. 98.89%, Rhizopus sp. 96.67%, Penicillium sp. 98.89%, Fusarium sp. 87.78%, Gonatobotrys sp. 78.89%, Arthrobotrys sp. 32.22% continues. When the frequency of fungi was examined in barley samples, Cladosporium sp. and 100% Alternaria sp. 100%, Penicillium sp. 96.67%, Rhizopus sp. 96.67%, Fusarium sp 90%, Mucor sp. 66.67%, Ramularia sp. 66.67%, Aspergillus sp. 53.33%, Ulocladium sp. 83.33%. In 2018, Alternaria sp. 100.00%, Fusarium sp. 86.67% Gonatobotrys sp. 80% Rhizopus sp. 76.67%, Penicillium sp. 73.33%, Ulocladium sp. 63.33% Cladosporium sp. 53.33%, Chaetomium sp. 43.33%.