Doğuştan kalça çıkığı tedavisinde osteotomi sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 59995
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET 1978 - 1996 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde DKÇ nedeniyle Salter innominate osteotomi uygulanan 102 hastanın 128 kalçasını klinik ve radyolojik olarak değerlendirdik. Mc Kay kriterlerine göre yaptığımız klinik değerlendirmede çok iyi ve iyi sonuç oranı %92.2 iken.Severin kriterlerine göre yaptığımız radyolojik değerlendirmede bu oran %85.2 idi. Bu sonuçlar literatürle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
- Yüksekte kalça çıkığı tedavisinde ilizarov ile kalça rekonstrüksiyonu osteotomisi ve kısaltmalı total eklem artroplasti tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of ilizarov hip reconstruction osteotomy and total hip arthroplasty with femoral shortening in the treatment of high hip dislocation
VAHİT EMRE ÖZDEN
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2005
Ortopedi ve Travmatolojiİstanbul ÜniversitesiOrtopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
PROF. DR. İSMAİL REMZİ TÖZÜN
PROF. DR. MEHMET KOCAOĞLU
- Doğuştan kalça çıkığının cerrahi tedavisinde açık redüksiyon ve Salter'in innominate osteotomisinin sonuçları
Başlık çevirisi yok
AHMET BİCİK
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
1997
Ortopedi ve TravmatolojiSağlık BakanlığıOrtopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
DOÇ. DR. ÜNAL KUZGUN
- Gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde, medial addüktör yaklaşımla açık redüksiyon ve iliak osteotomisi uygulanan hastalarla, medial addüktör yaklaşımla açık redüksiyon ve pemberton osteotomisi uygulanan hastaların asetabulum gelişimlerinin karşılaştırılması
In the treatment of developmental dysplasia of the hip, the evalation of th effects of the acetabulum developmental and older patiens who were applied open reduction with medial approach and pemberton osteotomy in the same sessions, and open reduction with medial approach and iliak osteotomy in the same session
BÜNYAMİN ARI
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2016
Ortopedi ve TravmatolojiKaradeniz Teknik ÜniversitesiOrtopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
PROF. DR. HAFIZ AYDIN
- Doğuştan kalça çıkığı tedavisinde 'salter innominate osteotomi' uygulanması ve sonuçları
Başlık çevirisi yok
HALUK ÖZAKÇE
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
1989
Ortopedi ve TravmatolojiAnadolu ÜniversitesiOrtopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Doğuştan kalça çıkığının tedavisinde salter innominat osteotomisinin femoral anteversiyona etkisi
The Effect of salter innominate osteotomy to femoral anteversion in the treatment of congenital dislocation of the hip
AHMET MUTLU VURAL
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
1996
Ortopedi ve TravmatolojiGazi ÜniversitesiOrtopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
DOÇ. DR. SELÇUK BÖLÜKBAŞI