Yüksekte kalça çıkığı tedavisinde ilizarov ile kalça rekonstrüksiyonu osteotomisi ve kısaltmalı total eklem artroplasti tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of ilizarov hip reconstruction osteotomy and total hip arthroplasty with femoral shortening in the treatment of high hip dislocation
  1. Tez No: 476358
  2. Yazar: VAHİT EMRE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REMZİ TÖZÜN, PROF. DR. MEHMET KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Eylül 1999 ile Ocak 2005 tarihleri arasında Eftekhar ve Crowe sınıflamasına göre tip 3 ve tip 4 yüksekte tek taraflı doğuştan kalça çıkığı bulunan yaş ortalaması 31.4 yıl (19-57) olan 33 hasta ve hiçbir kalça şikayeti bulunmayan ortalama yaşı 25.7 yıl (22-31) olan 17 vaka, toplamda 50 vaka çalışma kapsamına alındı. Opere edilen ve ortalama yaşı 30.3 yıl (20-47) olan 21 hasta, çalışmamızın temelini oluşturdu. Opere edilen vakaların 13'üne (62%) İlizarov ile pelvik destek osteotomisi, 8'ine (38%) femoral kısaltmalı total kalça artroplastisi uygulanmıştır. Yaş ortalaması 33.5 yıl (19-57) olan opere edilmemiş 12 tek taraflı çıkık vakası ile 17 normal olarak değerlendirilen vakanın 34 kalçası, yapılan yürüme analizinde sonuçlarının kıyaslanmasında kullanıldı.Opere edilen hastalar ameliyat öncesi ve sonrası klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi Ameliyat öncesi klinik değerlendirmede Merle D'Aubigne Postel kalça fonksiyonel puanlaması ve Harris kalça puanlamasında her iki grupta belirgin düzelme sağlanmıştır. Paley kriterlerine göre ameliyat edilen ekstremitenin mLDFA, MPTA, mekanik aks deviasyonu yönelim ve dizilimleri ve ekstremiteler arasındaki kısalık incelendi. Bu değerlerin yürüme ile olan ilişkisi araştırıldı. Destek osteotomisinin bu değerlerin düzeltilmesindeki belirgin olan etkisi gösterildi. Ayrı iki cerrahi teknik uygulanmış olan hastalar yürüme analizinde normal ve tek taraflı çıkık hastalar ile birlikte değerlendirildi.Temporaspatiel değerlerde her iki grup arasında fark saptanmadı. Basma fazı dışındaki tüm değerlerde her iki grupta tek taraflı çıkık vakaların özelliklerini taşıdılar. Kinematik değerlendirmede gruplar arasında pelvisin frontal sagital ve transvers plandaki hareketleri farklılık gösterdi. Artroplasti grubunda özellikle frontal planda pelvis hareketlerine öncelikle kısalık etkili olduğundan sadece frontal planda farkılılıklar saptanmıştır. Destek osteotomisi grubunda, kısalık olduğu kadar yetersiz kas gücününde pelvik hareketlere etkisi olduğu düşünülmüştür. Sonuçların hasta memmnuniyeti açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılan SF-36 skorlamasında, fiziksel komponentlerde opere gruplar arasında fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
33 patients with type 3 and 4 unilateral congenital high hip dislocations according to Eftekhar and Crowe classification whose mean age were 31.4 years (19-57) and 17 patients with no hip complaints whose mean age were 25.7 years (22-31), adding up to a total of 50 cases, were included in the study between September 1999 and January 2005 in Istanbul University Istanbul Medical School Orthopedics and Traumatology Department. 21 patients who were operated on and whose mean age were 30.3 years (20-47) provided the basis for our study. Pelvic support osteotomy with Ilizarov hip reconstruction was applied to 13 (62%) and total hip arthroplasty with femoral shortening was performed on 8 (38%) of the operated patients. 12 patients with unilateral dislocations, who had not had surgery and whose mean age were 33.5 (19-57) and 34 hip joints of 17 healthy individuals were used to compare the results of the gait analysis. The patients were evaluated clinically and radiologically pre- and postoperatively. Significant improvement in both the Merle D'Aubigne Postel hip evaluation system and the Harris hip score was observed in both groups. Malalignment tests and leg length discrepancies of the lower extremities were examined according to the Paley 's criterias. The relationship of these values with gait was studied. A significant improvement in these values with support osteotomy was demonstrated. The patients who underwent operations with two different surgical techniques were evaluated through gait analysis in comparison to healthy individuals and patients with unilateral hip dislocations. No significant difference in the temporospatial values was observed between the two operated groups. Both groups shared the features of the unilateral dislocation cases for all values but those of the stance phase. In the kinematic evaluation, the movements of the pelvis in the frontal, sagittal and transverse planes showed variability between the groups. Since shortness is a factor primarily affecting the pelvis movements in the frontal plane, frontal plane differences were observed significantly in the arthroplasty group whereas both the lack of muscle strength and the shortness were considered as the factors affecting the pelvis movements in the pelvic support osteotomy group. In SF-36 scores, which were done to evaluate the results of patient satisfactions, any differences were not obtained between operated groups in physical components.