Exploration of fingerprints for finding gender information using machine learning
Parmak izinden cinsiyet bilgisinin makine öğrenmesi ile incelenmesi
  1. Tez No: 599953
  2. Yazar: MUHSİN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERCAN TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Cinsiyet tespiti, kriminalde karşılaştırılacak hedef kitlenin küçültülmesinde, içerik hazırlamanın otomatize edilmesinde, cinsiyete göre reklamın önerilmesinde, yalnızca erkek / kadın girişi olan yerlerin girişlerinin otomatize edilmesine kadar birçok kullanım alanlarında önemli bir rol oynamaktadır. Kullanımda olan biyometrik sistemlerin çoğu parmak izinin güvenilirliği, kolay kullanımı, sürdürülebilirliği ve düşük maliyetli olması gerekçelerinden dolayı; iris, ses ve avuç izi biyometrileri yerine parmak izi biyometrisi kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda öznitelik olarak parmak izindeki tepelerin yön haritası ile yapay sinir ağı makina öğrenmesi algoritması kullanılarak parmak izinden cinsiyet tespiti yapılmıştır. Ayrıca on parmağın her birisine ait birer veri seti oluşturulmuş, her bir parmak veri seti için birer makine öğrenmesi modeli eğitilmiş ve test edilmiştir. Son olarak hangi parmağın daha fazla cinsiyet bilgisine sahip olduğuna karar vermek için sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, kullanılan verisetleri için her iki elin serçe parmakları diğer dört parmağa göre daha fazla cinsiyet bilgisi içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gender identification plays an important role in many applications, such as in criminal investigations, to reduce the comparison of the target data, automate the preparation of the content, suggest advertising, automate the male/female only place entrances, and many more. Most of the biometric systems used to identify gender are designed based on fingerprint data because of its reliability, low-cost, and easy enrollment when compared with the iris, voice, and palm print. In this thesis, the artificial neural network approach was used to extract the machine learning model, where the direction map of the ridges in the fingerprint was used as a feature to determine the gender of the fingerprints. In addition, a set of data belonging to each of the ten fingers was formed. Next, the models were trained and tested. Finally, the results were compared with each other. As a result, the pinky finger consisted of more gender information when compared with the remaining four fingers, for both the left and right hand, for the used datasets.