İskele ile desteklenen tarihi bir minarenin yapısal davranışının değerlendirilmesi
Assessment of structural behaviour of a historic minaret supported by scaffolding
- Tez No: 599952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir ili, Selçuk ilçesinde bulunan 16.yyda inşa edilmiş İsabey Camii minaresinin deprem performansının geçici takviye sonrası deneysel veriler ile irdelenmesidir. Sunulan çalışmada tarihi yapılar sınıfında yer alan taş/tuğla yığma minarenin deprem ve dış etkilere karşı dayanımının tarihi yapının mevcut durumunu (yapısal dokusunu ve görünüşünü) değiştirmeden en az kalıcı müdahaleler ile arttırılması ve bu koruma yönteminin minare üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, geçici destek iskelesinin tarihi bir minarenin deprem performansına etkileri bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Sunulan çalışmada tarihi bir minarenin geçici takviye olarak sınıflandırılan ahşap iskele sistemi ile desteklenmesi halinde deprem etkisi altındaki davranışı incelenmiştir. Geçici ahşap iskele sistemi minarenin yatay yer değiştirmelerini sınırlamıştır. Ancak minare ve ahşap iskele iki ayrı yapısal sistem olduğundan dolayı yatay yükler (deprem yükleri) etkisinde yatay yer değiştirmelerin kısıtlanması minare üzerinde iskele sisteminin temas noktalarında yatay kuvvetlerin oluşmasına neden olduğundan oluşan bu yatay kuvvetler minarenin deprem yükleri etkisindeki davranışını etkilemiştir. Çalışmada minare-iskele etkileşiminin numerik olarak analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the earthquake performance of Isabey Mosque minaret, built in 16th century in Selçuk district of İzmir with experimental data after a temporary reinforcement. In the proposed study, it is aimed to increase the resistance of the stone / brick masonry minarets classified as in historical buildings to earthquake and external effects by increasing the current state of historical structure (structural texture and appearance) with the least permanent interventions and to determine the structural effects of this protection method on the minaret. In this perspective, effects of temporary support scaffolding were evaluated for the earthquake performance of a historical minaret in the computer environment. In the present study, if a historical minaret is supported with wooden scaffolding system classified as temporary reinforcement, its behavior under earthquake will be examined. The temporary wooden scaffold system was limited the horizontal displacement of the minaret. However, since the minaret and the wooden pier are two separate structural systems, the horizontal displacements under the influence of horizontal loads (earthquake loads) was caused the horizontal forces to be formed at the contact points of the scaffold system on the minaret. These horizontal forces was affected the behavior of the minaret under the effect of earthquake loads. Numerical analysis of minaret-quay interaction was performed in this study.