Portakal ve limon kabuklarının antioksidan ve antibakteriyel özellikleri
Antioxidant and antibacterial properties of orange and lemon peels
  1. Tez No: 599973
  2. Yazar: EMSAL ÇİĞDEM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Turunçgil meyveleri, çok farklı tüketim alanları olması ve yüksek besleyici değerlere sahip olmaları nedeni ile dünyada en fazla yetiştirilen ve tüketilen meyvelerden birisidir. Turunçgil meyveleri ile ilgili çeşitli araştırmacılar tarafından yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Turunçgiller bazı hastalıklara karşı korumaya yardımcı olduğu için turunçgillerdeki biyoaktif bileşenlere ilgi artmaktadır. Bu çalışmada kullanılan turunçgil kabukları; limon (Citrus limon L.) ve portakal (Citrus sinensis L.) meyvelerinden elde edilmiştir. Uçucu yağ eldesi için kurutulan meyve kabukları Avrupa Farmakopesi'ne (2005) göre Clevenger apereyinde hidrodistilasyon işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen uçucu yağların antibakteriyel aktiviteleri, gram pozitif ve gram negatif bakterilere (Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 3166, Escherichia coli ATCC 25922, Escherichia coli ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 29988, Bacillus cereus ATTC 11778, Streptococcus salivarius RSHE 606, Pseudomonas aeruginosa ATCC 29853, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Proteus mirabilis ATCC 43071) karşı mikrobroth dilüsyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Antibakteriyel aktivite sonuçları her bir playtteki kuyucuklarda benzer sonuçlar vermiştir. Uçucu yağların denenen konsantrasyonlarının çalışmada kullanılan test bakterilerine karşı herhangi bir antibakteriyel aktivitesinin olmadığı gözlenmiştir. Lifçe zengin olduğu bilinen portakal kabukları gün ışıgında kurutulmuş, öğütülerek toz haline getirilmiştir. Daha sonra metanol ilave edilmiştir. Antioksidan aktivite tayini, farklı radikalleri bağlama özelliklerine dayanarak iki farklı metotla gerçekleştirilmiştir. DPPH ve ABTS.+ yöntemleri ile antioksidan aktivite sonuçları belirlenmiştir. Farklı konsantrasyonlarda örnekler hazırlanarak % inhibisyon değerleri ölçülmüş bu verilerden faydalanarak grafikler çizilmiş ve EC50 değeri belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda limon kabuğunun antioksidan aktivitesi portakal kabuğundan daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Citrus fruits are one of the most cultivated and consumed fruits in the world because they have very different consumption areas and have high nutritional values. There are many studies conducted by various researchers on citrus fruits. Interest in the bioactive components in Citrus is increasing as citrus helps protect against certain diseases. Citrus shells used in this study; lemon (Citrus lemon L.) and orange (Citrus sinensis L.) derived from its fruits. Dried fruit shells for essential oil production have been hydrodystylation in Clevenger aperey according to European Pharmacopoeia (2005). Antibacterial activity of essential oils obtained from the Gram-positive and Gram-negative bacteria (Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 3166, Escherichia coli ATCC 25922 Escherichia coli ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 29988, Bacillus cereus ATCC 11778, WIFE, 606 streptococcus salivarius, Pseudomonas aeruginosa ATCC 29853, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Proteus mirabilis ATCC 43071) was determined using microbroth dilution method. Antibacterial activity results showed similar results in wells in each Playt. It was observed that the attempted concentrations of essential oils did not have any antibacterial activity against the test bacteria used in the study. Orange peels, known to be rich in fiber, dried in daylight, were ground into a powder by grinding. Methanol was then added. The determination of antioxidant activity was carried out by two different methods based on the properties of binding different radicals. Antioxidant activity results determined by DPPH and ABTS.+ methods. % Inhibition values were measured by preparing samples at different concentrations and graphs were drawn using these data and the value of the EC50 was determined. As a result of the study, the antioxidant activity of lemon peel was found to be greater than that of orange peel.