Sudan I'in elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi ve voltametrik yöntemlerle tayini
Investigation of electrochemical behavior and voltammetric determination of Sudan I
  1. Tez No: 599972
  2. Yazar: RASHAD MAMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada; Sudan I'in gıda örneklerindeki analizi için basit ve kullanışlı bir elektrokimyasal yöntem geliştirildi. Sudan I (1-Fenilazo-2-naftol) sentetik bir azo boyadır. Yaygın olarak biber tozu, çili biberi, köri ürünleri ve soslarda bulunmaktadır. Çalışmada öncelikle Sudan I'in elektrokimyasal davranışı araştırıldı. Destek elektrolit, pH gibi deneysel çalışma koşulları belirlendi. Geliştirilen yöntemin doğrusal çalışma aralığı (0,196-253,0×10-6 M), gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 3,87nM ve 11,40nM olarak belirlendi. Geliştirilen metot ile şalgam suyundaki Sudan I miktarı tayin edildi. Yöntemimiz standart HPLC yöntemi ile mukayese edildi ve doğruluğumuz kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
A simple and useful method was developed for the analysis of Sudan I in food. Sudan I (1- Phenylazo-2-naphthol) is a synthetic azorenchox. It is widely used in pepper powder, chili pepper, curry products and sauces. In this study, the electrochemical behavior of Sudan I was investigated primarily. Experimental conditions such as electrolyte and pH were determined. A simple, stable and sensitive electrochemical method has been developed for the determination of Sudan I. This method was successfully applied to turnip juice and Sudan I was determined by standard addition method. The linear working range, the limit of detection (LOD), the limit of determination (LOQ) were determined. 3,87nM and 11,40nM. The proposal method was compared with hplc method and the result were in agreement.