Trapez ve düz gövdeli I kesitli yapım çelik kirişlerde burulma etkisinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of torsion effect on I cross section steel beams with trapezoidal and flat body
- Tez No: 599982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmanın amacı; belli açıklıklarda kullanılması gereken düz gövdeli çelik yapım kirişler yerine sinüzoidal, yani trapez gövdeli çelik yapım kirişler kullanıp daha ekonomik hale getirilmesidir. Bu konunun seçilmesinin sebebi; yapılacak olan deneyler ve teorik hesap sonunda ulaşılacak olan bilginin uygulanabilirliğinin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Teorik olarak belli açıklık ile düz kiriş hesapları yapılacak olup, akabinde hem düz gövdeli hem trapez gövdeli kiriş deneysel olarak da hem taşıma kapasitesi bakımından hem de ekonomik bakımından karşılaştırılacaktır. Çalışmada ulaşılacak hedef ise, aynı açıklıkta daha ince ve taşıma kapasitesi daha yüksek kesit kullanılarak yapının daha ekonomik hale getirilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is; use of steel beams instead of flat-bodied steel beams that need to be used in certain openings. The reason for choosing this issue is; experiments and the application of the information to be reached at the end of the theoretical calculation and dissemination Theoretically, the flat beam and trapezoidal beam beam will be constructed with a certain clearance and then the beam will be compared experimentally and in terms of both bearing capacity and economy. The target to be achieved in the thesis is to make the structure more economical by using thinner and higher carrying capacity at the same opening.