Yoğun bakım hemşirelerinin basınç yarasına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the knowledge level of intensive care nurses regarding pressure ulcer
- Tez No: 599986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KIZILCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hastaneler, Hemşirelik, Anesthesiology and Reanimation, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma, basınç yarası açısından riskli hasta grubu ile çalışan yoğun bakım hemşirelerinin basınç yarası bilgi düzeyleri ve ilgili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Bir eğitim araştırma hastanesinin yoğun bakım kliniklerinde çalışan 105 hemşire çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri ''Yoğun Bakım Hemşirelerinin Tanıtıcı Anketi''ve ''Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi'' kullanılarak toplandı. Veri analizinde, SPSS programı kullanıldı. Bağımsız grupta sayısal değişkenin karşılaştırması, normal dağılım koşulu sağlamadığından iki grupta Mann Whitney U testi ve ikiden çok grupta Kruskal Wallis testleri ile yapıldı. Yoğun bakım hemşirelerinin basınç yarası toplam bilgi puanı % 71,8; basınç yarası bilgi testi alt boyutları önleme bilgi puanı %73,1, evreleme bilgi puanı %71,2 ve tanımlama bilgi puanı %66,8 olarak saptanmıştır. Yoğun bakım hemşirelerinin bilgi puanı tatmin edici düzeyde, basınç yarası tanımlama bilgi puanı ise düşük düzey (
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the pressure wound knowledge levels and related factors of intensive care nurses working with patients at risk for pressure sores. The research was conducted as descriptive. 105 nurses working in intensive care clinics of an educational research hospital were included in the study. The data of the study was collected using 'Intensive Care Nurses' Introductory Questionnaire' and 'Pieper Pressure Wound Knowledge Test'. SPSS program was used for data analysis. The comparison of the numerical variable in the independent group was performed by Mann Whitney U test in two groups and Kruskal Wallis test in more than two groups since it did not provide a normal distribution condition. Intensive care nurses' pressure wound total score was 71.8%; The pressure wound information test sub-dimensions were 73.1% for prevention, 71.2% for staging and 66.8% for identification. Intensive care nurses' knowledge score was satisfactory and pressure wound identification score was low (