Bilezik alma ve potasyum uygulamalarının fremont mandarininde meyve verim ve kalitesi ile bazı fizyolojik özelliklere etkileri
The effects of girdling and potassium applications on fruit yield and quality and certain physiological properties of fremont mandarin
- Tez No: 599996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE UYSAL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Dörtyol koşullarında Turunç (Citrus aurantium L.) anacı üzerine aşılı, 7x7 m aralıklarla dikimli 40 yaşlı Fremont mandarin ağaçlarında bilezik alma ve yapraktan potasyum uygulamalarının ve bunların kombinasyonlarından oluşan toplam 6 uygulamanın meyve verimi ve kalitesi ile bazı fizyolojik özellikler üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada ağaç başına düşen meyve miktarı bakımından en yüksek değerlerin Çift bilezik (337.50 kg/ağaç) ve Tek bilezik alma (335.00 kg/ağaç) uygulamalarında olduğu saptanmıştır. Uygulamaların meyve iç kalitesine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır, meyve rengi ve görünüşüne olumlu etkileri olmuştur. Uygulamaların meyve iriliğine etkisi en yüksek Çift Bilezik alma+ KNO3 uygulaması olmuştur. Uygulamalara ve dönemlere göre SPAD okuma değerleri 62.08-70.67 arasında; PS II değerleri 0.6980-0.7560 arasında değişim göstermiştir. Yaprak N, Fruktoz, glukoz ve sakkaroz içeriği uygulama yapılan ağaçlarda kontrol ağaçlarına göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study researched the effects of a total of 6 applications comprising girdling and application of potassium on leaves, as well as the combinations of these, on fruit yield and quality, and certain physiological properties, of 40 aged Fremont mandarin trees grafted on Sour Orange (Citrus aurantium L.) rootstock, planted in 7x7m intervals, under conditions in Dortyol. It was determined as a result of the study that the highest values in term of fruit amount per tree were yielded by Double Girdling (337.50 kg/tree) and Single Girdling (335.00 kg/tree) applications. The effects of the applications on inner fruit quality were not found to be statistically significant, while they positively affected fruit color and appearance. The highest effect of the applications on fruit size was observed in Double Girdling + KNO3 application. According to applications and periods, SPAD readings varied between 62.08 and 70.67; while PS II values varied between 0.6980 and 0.7560. leaf N, Fructose, glucose and sucrose contents were found to be higher in trees subjected to application than control trees.