Sanal müze gezilerinin farklı lise türlerindeki 9. sınıf öğrencilerinin başarısına etkisi
The effect of virtual museum tripes on the success of 9 th grade students in different high scholl
- Tez No: 600006
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapılan çalışmada; Ortaöğretim 9. sınıf tarih dersi“ Türkiye Tarihi'' ünitesinde sanal müze gezileri kullanılarak yapılan öğretimin öğrenci başarısına etkisi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada ”Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Desen“ kullanılmıştır. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale ili, Keskin ilçesinde bulunan Anadolu Lisesi 9/A ve 9/B sınıfı öğrencileri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim göre 9/A ve 9/B şubelerindeki öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Öğrenci özellikleri açısından her iki grubun denk olduğu çalışmaya, deney (25) ve kontrol (26) gruplarından toplam 51 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Uygulama araştırmacı tarafından sınıf ortamında gerçekleştirilmiştir. Tezin konusuna ilişkin uygulama alanı olarak, internet ortamında sanal müze ziyareti imkânı sunan Zazadin Hanı Sanal Müzesi, Sultan Hanı Sanal Müzesi, Horozlu Han Sanal Müzesi, Alâeddin Keykubat Camii Sanal Müzesi, Yunus Emre Türbe ve Camii Sanal Müzesi, Mevlana Sanal Müzesi ve Divriği Darüşşifa ve Camisi Sanal Müzesi seçilmiştir. Veri toplama aracından elde edilen veriler; SSPS22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın alt problemlerini test etmek için bağımsız (ilişkisiz) örneklemler için t- testi (Independent Samples t-Test) ve bağımlı (ilişkili) örneklemler için t-testi (Paired Samples t-Test) , Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Ancova ve Bonferroni Testleri, Levene Testi ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen genel sonuca göre; Anadolu Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin başarı oranlarında anlamlı bir fark vardır. Farklı lise türlerinde yapılan karşılaştırmada Anadolu Lisesi ve Mesleki ve Teknik Liselerinin ön test ve son test puanları arasındaki ilişki pozitif yönlü ama anlamlı olmadığı görülmüştür. Sanal müze gezileri; 9. sınıf tarih dersi ”Türkiye Tarihi'' ünitesi kapsamında deney grubu öğrencilerinin başarı artışında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study; teaching made by using the virtual museum trips at the unit of secondary 9th history class, it was aimed to ebsorve the effect on student sucss. In the research,“Pre-Test-Post Test Control Group Pattern”was used. The research was applied on 9 / A and 9 / B class students in Keskin Anatolian High School in Keskin, Kırıkkale province and students in 9 / A and 9 / B branches according to the education at Maden Vocational and Technical Anatolian High School in 2014-2015 academic year. A total of 51 students from the experimental (25) and control (26) groups participated in the study, where both groups were equivalent in terms of student characteristics. The achievement test developed by the researcher was used as a pre-test and post-test as a data collection tool. The application was carried out by the researcher in the classroom. As an applications area related to the subject of the tesis Zazadin Han Virtual Museum, Sultan Han Virtual Museum, Horozlu Han Virtual Museum, Alâeddin Keykubat Mosque Virtual Museum, Yunus Emre Tomb and Mosque Virtual Museum, Mevlana Virtual Museum and Divriği Darüşşifa Mosque which represent the opportınity of virtual museum trip at the internet area were chosen. Data obtained from the data collection tool; It was analyzed using SSPS22.0 program. Independent Samples t-Test for independent samples and Paired Samples t-Test for independent samples, Wilcoxon Signed Ranks Test, Ancova and Bonferroni Tests, Levene Test and Pearson Correlation Analysis were applied. According to the general result obtained in the research; There is a significant difference in the success rates of Keskin Anatolian High School and Mining Vocational and Technical Anatolian High School experimental group and control group students. The comparison between the pre-test and post-test scores of Keskin Anatolian High School and Mining Vocational and Technical High Schools was found to be positive but not significant. Virtual museum trips; 9th grade history lesson "History of Turkey 'unit within the scope of the experimental group was effective in increasing student achievement.