Veteriner hekimliğinde tamamlayıcı/alternatif tedavi uygulamalarının kullanım boyutunun araştırılması
Investigation of veterinarians' use of complementary/alternative treatment practices
- Tez No: 929382
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YARSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tamamlayıcı/Alternatif tedavi, bilimsel tıbbi tedavi protokolleri yanı sıra alternatif tıbbi ürün ve yöntemlerin kullanımıdır. Veteriner hekimliğinde ve beşerî hekimlikte mevcut yasalar bu kullanıma izin verse de sorumluluğu uygulayan ve uygulatana yüklemektedir. Tedavi yöntemine karar veren hekim, mutlaka uygulama öncesinde hasta formu düzenlemelidir. Veteriner hekimlikte yaygın olan bazı tamamlayıcı/alternatif tedavi yöntemleri; fitoterapi, akupunktur, homeopati, apiterapi, ozon terapi ve larval tedavi (maggot terapi)'dir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde hizmet veren veteriner hekimlerin tamamlayıcı alternatif tedavi yöntemlerini hangi türlerde ve hastalıklarda tercih ettikleri, hangi sıklıkta bu uygulamalardan yararlandıkları konularının anket çalışması yöntemiyle araştırılmıştır. Bu araştırmalarda hekimlerin yarısına yakını GETAT uygulamalarını kullandığı ve en çok kullanılan uygulamaların azalan sırayla Fitoterapi, Homeopati, Ozon tedavisi, Apiterapi, Akupunktur ve Maggot uygulamaları olduğu anlaşılmıştır. Uygulama birlikteliğinin sağlanması ve hekimlerin mesleklerini icra ederken kendilerini güvende hissetmeleri için kanıt temelli çalışmalara öncelik verilmelidir. Sonuç olarak, GETAT uygulamalarını kılavuzunun yayımlanmasının ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olduğu kanısına varılmıştır. Hekimlerin %89,0'ı TAT uygulamalarına ilişkin meslek içi eğitim açılırsa almak istediklerini belirtmişlerdir. Hekimlerin %46,4'ü GETAT uygulamalarından, %40,2'si fitoterapi uygulamasından, %32,5'i homeopati uygulamasından, %12,4'ü akupunktur uygulamasından, %16,7'si apiterapi uygulamasından, %20,6'sı ozon tedavisi uygulamasından, %7,7'si maggot terapi uygulamasından yararlandığını belirtmiştir. Hekimlerin neredeyse yarısı (%46,4) tarafından kullanılan GETAT uygulamaları için kanıta dayalı çalışmalara öncelik veren GETAT uygulamaları kullanım kılavuzunun yayınlanması sadece gerekli değil aynı zamanda zorunludur.
Özet (Çeviri)
Complementary/Alternative therapy is the use of alternative medical products and methods in addition to scientific medical treatment protocols. Although existing laws in veterinary medicine and human medicine allow this use, the responsibility lies with the practitioner and the practitioner. The physician who decides on the treatment method must prepare a patient form before the application. Some common complementary/alternative treatment methods in veterinary medicine are phytotherapy, acupuncture, homeopathy, apitherapy, ozone therapy and larval therapy (maggot therapy). In this thesis, it was investigated in which species and diseases veterinarians serving in different geographical regions of our country prefer complementary alternative treatment methods and how often they benefit from these applications by survey method. In these researches, it was understood that almost half of the physicians use GETAT applications and the most commonly used applications are Phytotherapy, Homeopathy, Ozone therapy, Apitherapy, Acupuncture and Maggot applications in descending order. Evidence-based studies should be prioritized to ensure unity of practice and to make physicians feel safe while practicing their profession. As a result, it is concluded that the publication of a guideline on GETAT practices is a necessity rather than a need. 89.0% of the physicians stated that they would like to receive on-the-job training on CAM practices. 46.4% of the physicians stated that they benefited from GETAT practices, 40.2% from phytotherapy, 32.5% from homeopathy, 12.4% from acupuncture, 16.7% from apitherapy, 20.6% from ozone therapy, and 7.7% from maggot therapy. For GETAT practices used by almost half of physicians (46.4%), it is not only necessary but also mandatory to publish a user guide for GETAT practices that prioritizes evidence-based studies.