Elektrik dağıtımı yatırım maliyetlerinin düşürülmesi için elektrik iç tesisat projesi eş zamanlılık katsayısının optimizasyonu
Optimiziation about diversity factor of electrical interior wiring projects for a decrease in capital expenditure of electrical distribution system
- Tez No: 600013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Enerji kaynakları içerisinde elektrik enerjisi teknolojik gelişmelere bağlı olarak yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline dönüşmüştür. Bundan dolayı elektrik enerjisinin planlı ve güvenli bir şekilde iletilmesi giderek daha önemli bir hale gelmektedir. Planlamanın ve gerekli hesaplamaların günümüz teknolojik gelişmelere bağlı olarak doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi yatırım maliyetlerinin doğru yönlendirilmesini sağlamış olacaktır. Bu tez çalışmasında alçak gerilim tesislerindeki alıcıların elektrik enerjisi tüketimleri ve kurulum maliyetleri, Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği çerçevesinde incelenmiştir. Alçak gerilim sistemlerinin kurulu güç, hesaplanan talep gücü ve gerçekleşen talep güç değerleri incelenerek Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği'ndeki eş zamanlılık katsayılarının sisteme etkileri incelenmiştir. Bu inceleme işleminde İstanbul Anadolu Yakası, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kastamonu, Zonguldak, Çankırı, Bartın, Kırıkkale, Karabük, Kilis illerindeki; kurulu güç, hesaplanan talep gücü bulunan 796333 adet müşteriden elde edilen 151312 adet bina sayısındaki veri analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda 151312 binadan 104553 adedi hesaplanan talep gücünün %40'lık kısmını kullandığı, %94,33'ünün hesaplanan talep gücü değerine ulaşamadığı görülmüştür. Bu sonuçlardan; Elektrik İç Tesisler Yönetmeliğinde belirtilen eş zamanlılık katsayılarının ve talep gücü hesaplama yöntemlerinin günümüz teknolojilerindeki gelişmelere ve kullanıcıların değişen elektrik enerjisi eğilimlerine tam olarak karşılık veremediği anlaşılmıştır. Ayrıca binaların kullandıkları gerçekleşen talep güçlerine göre bir maliyet analizi gerçekleştiğinde bu durumunun tahminen %33 oranında yatırım maliyetinden tasarruf sağlanmış olabileceği görülmüştür. Gerçekleşen talep gücü değerlerinde %20'lik bir artış öngörülerek bir yaklaşım gerçekleştirildiğinde dahi bu durumda 14 ilde tahminen %21 oranında tasarruf sağlanacağı verilerden elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Electric energy has become an indispensable part of our lives due to technological developments. Therefore, the planned and safe transmission of electrical energy is becoming more and more important. Accurate planning and necessary calculations based on today's technological developments will ensure the correct direction of investment costs. In this thesis, the electrical energy consumption and installation costs of the buyers in low voltage plants are examined within the framework of the Electricity Indoor Facilities Regulation. The installed power, calculated demand power and actual demand power values of low voltage systems were examined and the effects of the concurrency coefficients in the Electricity Indoor Facilities Regulation were examined. In this study, the Anatolian side of Istanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kastamonu, Zonguldak, Çankırı, Bartın, Kırıkkale, Karabük, Kilis provinces; The data of 151312 buildings obtained from 796333 customers with installed power and calculated demand power were analyzed. As a result of this analysis, it was seen that 104553 of the 151312 buildings used 40% of the calculated demand power and 94.33% of them did not reach the calculated demand power value. From these results; It is understood that the concurrency coefficients and demand power calculation methods specified in the Electricity Indoor Facilities Regulation cannot fully meet the developments in today's technologies and the changing electrical energy trends of the users. In addition, when a cost analysis is carried out according to the actual demand forces used by the buildings, it is seen that this situation may save 33% of the investment cost. Even if an approach is realized with a 20% increase in demand power values, an estimated 21% savings will be achieved in 14 provinces