Marmara bölgesi'nde cinsel ve porno bağımlılığının psikolojik semptomlarla olan ilişkisinin incelenmesi
The study of relationship between sexual and porn addiction and psychological symptomatology with people who live in Marmara region of Turkey
- Tez No: 600014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Bu çalışma ile Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışmasında Marmara bölgesinde yaşayan bireylerde cinsellik ve porno bağımlılığı olan kişilerin bağımlılık özellikleriyle psikolojik semptomları arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlamıştır. YÖNTEM: Marmara bölgesinde yaşayan kişilerden rastgele seçilen 24990 kişiyle görüşülmüş ve bu kişilerden 24456 kişinin verileri kriterleri karşıladığı, ölçekleri tam olarak doldurduğu için analizleri yapılması uygun görülmüştür. Veriler“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Davranış Etkileme Yükü Formu”ve“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”ile toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS-21 programı ile Lineer Regresyon analizi yapılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Toplam örneklemin %49,3'ünü (n=3890) kadınlar ve %50,7'sini (n=4004) erkekler oluşturmaktadır. Katılımcıların %40,4'ü (n=3192) evli, %55,1'si (n=4346) bekâr ve %4,4'ü (n=356) ise eşinden ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This epidemiologic study was conducted using the sample which consists of people who live in Marmara region of Turkey. The aim of the study was to investigate the relationship between sexuaul and porn addiction and psychological symptomatology (Brief Symptom Inventory). METHOD: 24990 people were choosen randomly in Marmara region of Turkey, and the study used the data from 24456 participants for the analyses after data cleaning process. The measures were“Brief Symptom Inventory”,“Socio-demographic Information Form”and“Behavior Influence Discharge Form”. Linear regression analyses were conducted using the SPSS-21 program. RESULT: 49,3% (n=3890) of population is women and 50,7% (m=4004) of population is men.