Polipropilen malzemenin şişme oranının incelenmesi
Investigation of die swell ratio of polypropylene material
- Tez No: 600016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, plastik malzemelerin ekstrüzyonunda sıkça karşılaşılan şişme oranı problemine, kalıp giriş açısı, sıcaklık, basınç ve hız parametrelerinin etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deney malzemesi olarak, endüstride ekstrüzyon proseslerinde yaygın olarak kullanılan ve PETKİM tarafından üretilen polipropilen (PP) seçilmiştir. Sıcaklık parametresi olarak 210 ºC ve 230 ºC, vida hızı parametresi olarak da 20, 40, 60, 80 ve 100 dev/dk belirlenmiştir. Yapılan çalışmada 3 mm çapa (D) sahip farklı boylarda (30 mm, 45 mm ve 60 mm) ve kalıp giriş açılarında (45º, 60º, 75º, 90º, 105º, 120º, 180º) kılcal kalıplar kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda; kalıp giriş açısı aynı olan ve farklı L uzunluklarına sahip kalıplarda L uzunluğu arttıkça şişme oranının azaldığı gözlemlenmiştir. Aynı L uzunluklarına sahip ancak kalıp giriş açıları değişen kalıplarla yapılan deneylerde ise artan ilerleme hızının şişme oranının artmasına neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mold entry angle, temperature, pressure and velocity parameters on the common problem of die swell ratio in the extrusion of plastic materials have been researched experimentally. The Polypropylene (PP) produced by PETKİM and widely used in the extrusion processes in the field of industry has been selected as the experiment material. 210 ºC and 230 ºC as the temperature parameter and 20, 40, 60, 80 and 100 rpm. as the screw velocity parameter have been determined. The capillary molds having 3 mm diameter in different sizes (30mm, 45mm and 60 mm) and angles (45º, 60º, 75º, 90º, 105º, 120º, 180º) have been used in this study. As a result of the experimental studies; it has been observed that the die swell ratio decreases as the L size increases in the molds with the same mold entry angles and different L sizes. However, it has been observed in the experiments performed with the molds having the same L sizes but different mold entry ratios that the rising feed rate causes the die swell ratio to increase