Peyniraltı ve loraltı suyuna ozon uygulaması
Treatment of whey and loralti wi̇th ozone
  1. Tez No: 600025
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZBULDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada ozon gazının peyniraltı suyunun (pas) ve loraltı suyunun kimyasal oksijen içeriği (KOİ) üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla laboratuvarda üretilen peyniraltı ve loraltı suları, değişik parametreler (süre, NaOH, H2O2, FeCl3) kullanılarak ozon ile muamele edilmiştir. Araştırma sonuçları, peyniraltı suyunun ozon gazı ile muamelesinde aşırı derecede köpük oluşumuna neden olduğunu göstermiştir. Taramalı elektron mikroskopu oluşan köpüğün fibriller bir yapıdan oluştuğunu göstermiştir. Jel elektroforezi (SDS-PAGE) ise düşük moleküllü (7-10 kDa) protein benzeri yapıları bu ağ yapının yapısında yer aldığını göstermiştir. Peyniraltı suyunun ozon ile muamelesi sonucunda proteinlerin ağ yapısının ortamdan uzaklaştırılmasına rağmen kimyasal oksijen ihtiyacı üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Loraltı suyuna sodyum hidroksit ilavesinin başlangıç KOİ değerlerinde yaklaşık %20 oranında, FeCl3 ilavesinin ise başlangıç KOİ değerlerinde %10 azalmaya neden olduğu gözlenmiştir. Peyniraltı ve loraltı sularında KOİ değeri açısından uygulanan bütün yöntemlere rağmen yasaların öngördüğü düzeye ulaşmak mümkün olmamıştır. Ancak elde edilen sonuçlar proteinlerin ozon gazı ile peyniraltı suyundan uzaklaştırılması ile ilgili daha detaylı çalışmaların yapılması gerektiği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of ozone on the chemical oxygen demand (COD) of whey or secondary cheese whey (loraltı) was investigated. For this purpose, whey or secondary whey was produced in the laboratory and treated with ozone gas using different parameters (time, NaOH, H2O2 and FeCl3). Results indicated that ozone application created too much foaming which appeared to be difficult to prevent. It was observed that foam was overflown out of the glass column and formed a spider net like structure. Scanning electron microscopy revealed spider web like structure while gel electrophoresis (SDS-PAGE) revealed low molecular weight (7-10 kDa) protein like molecules. It was assumed that proteins of small molecular weighed formed the fibrous and continuous phase. Results already indicated that ozone treatment has no major effect on the COD values. However, use of NaOH or FeCl3 led to 20% and 10% reduction in COD values compared to initial COD values, respectively. In any case, treatments used in this research did not produced whey or secondary cheese whey which complied with the legal limits. In addition, this study revealed that ozone could be used to remove the protein like structure from whey and secondary whey, which requires more attention.