Bazı schiff bazlarının katı elektrot yüzeylerindeki elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemi̇cal behavior of some Schiff bases on solid electrode surfaces
  1. Tez No: 600028
  2. Yazar: ISSA MALAM MAHAMADOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, (Z)-4-(((3-hydroxypyridin-2-yl) imino) methyl) benzen-1, 3-diol'ün ( Z-HPİMB) Camsı Karbon (GC) Elektrot ve Altın Elektrot (Au) yüzeyleri üzerinde sulu ortamda dönüşümlü voltametri (CV) tekniğiyle elektrokimyasal modifikasyonları gerçekleştirilmiş ve elde edilen yüzeylerin (Z-HPİMB-GC ve Z-HPİMB-Au) özellikleri, yalın GC ve yalın Au yüzeylerinin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Sulu ortam çalışmalarında pH=3,0 olan fosfat tampon çözeltisi kullanılmıştır. GC elektrot yüzey modifikasyonu, 0,0/+2,0 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında ve 20 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir. Au elektrot yüzey modifikasiyonu 0,0/+1,5 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında ve 50 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir. Yalın GC; yalın Au; Z-HPİMB-GC ve Z-HPİMB-Au yüzeylerinin redoks problar varlığında CV tekniğiyle elektrokimyasal, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS) ile spektroskopik olarak ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) tekniğiyle karakterizasyonları gerçekleştirilmiş ve Z-HPİMB schiff bazı kompleksi ile modifiye edilmiş olan GC elektrotlar kullanılmak süretiyle kare dalga voltametrisi (SWV) tekniği ile bazı ilaçlardaki parasetamol içeriğinin elektrokatalitik algılanması araştırılmştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical modifications of (Z)-4-(((3-hydroxypyridin-2-yl) imino) methyl) benzene-1,3-diol (Z-HPIMB) on glassy carbon (GC) electrode and on gold electrode surfaces were realized in aqueous solution with cyclic voltammetry (CV) technique and the comparison of the obtained surfaces (Z-HPIMB-GC and Z-HPIMB-Au) in the point of those properties were made with bare GC and bare Au. The pH=3,0 Phosphate buffer solution (PBS) was used in aqueous media experiments. Surfaces modifications were realized in 0,0/+2,0 V potential range, 100 mV/s scan rate as 20 cycle for GC electrode and in 0,0/+1,5 V potential range, 100 mV/s scan rate as 50 cycle for Au electrode. Both of the surfaces were characterized with CV in the presence of redox probes as electrochemically; electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and scanning electron microscopy (SEM). In order to find an application area for modified surfaces, electrocatalytic detection of paracetamol content in some drugs was investigated by square wave voltammetry (SWV) technique using GC electrodes modified with Z-HPIMB schiff base complex.