Kök kanalı preparasyonu ve sterilizasyon işlemlerinin geleneksel ve hafıza kontrollü nikel titanyum eğelerin fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerin incelenmesi
Investigation of the effects of root canal preparation and sterilization procedures on physical properties of traditional and memory control nickel titanium files
  1. Tez No: 600030
  2. Yazar: SAFA ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nikel titanyum döner alet sistemleri, geleneksel paslanmaz çelik el aletlerine göre, avantajları olması nedeniyle, kök kanallarının şekillendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, torsiyonel ve döngüsel stresler bu aletlerde de kırılmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, Ni-Ti aletlerin fiziksel dirençlerini arttırmak amacıyla çeşitli ısıl işlemler yapılarak üretilen, yeni nesil aletler kullanıma sunulmuştur. Bunlardan biri de hafıza kontrollü nikel titanyum eğelerdir. Ni-Ti aletler, ekonomik nedenlerle klinikte birçok kez kullanılmaktadır. Bu işlemeler sırasında karşılaşılan torsiyonal ve döngüsel stresler, sterilizasyon işlemleri ve yıkama solüsyonları fiziksel değişimlere yol açmaktadır. Bunun sonucunda da, alet kırıkları meydana gelmektedir. Bu çalışmamızda çoklu kullanımların geleneksel ve hafıza kontrollü Ni-Ti eğeler üzerinde yarattığı fiziksel değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Hyflex CM (Coltene-whaledent, Altstatten, İsviçre) ve Revo-S (Micromega, Besancon, Fransa) eğeleri, çekilmiş dişler üzerinde, tıpkı klinik koşullardaki gibi toplam altı kez kanal şekillendirilmesinde kullanılmış ve 1., 3. ve 6. kullanımda meydana gelen fiziksel değişimleri scanning elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Çalışmamızın bulgularına göre, kullanım sayısı arttıkça aletlerde görülen deformasyon miktarında artış saptanmıştır. Aletlerin uç kısımda görülen deformasyon ve mikroçatlak oluşumu yönünden, hafıza kontrollü nikel titanyum döner alet eğeleri, geleneksel nikel titanyum döner alet eğelerine göre daha üstün bulunmuştur. Yüzeyde kalan debris açısından incelendiğinde her iki grupta da organik debrise rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nickel-titanium rotary systems are widely used to shape root canals, as they are more advantageous than conventional steel files. However, torsional and cyclic stresses also cause fractures in these instruments. Therefore, in order to increase the physical resistance of Ni-Ti instruments, a new generation of instruments produced by various heat treatments were introduced. One of them is controlled memory nickel titanium instruments. Ni-Ti instruments have been used many times in the clinic for economic reasons. These torsional and cyclic stresses, sterilization procedures and irrigation solutions lead to physical changes. As a result, instruments fractures occurs. The aim of study is investigate the physical changes caused by multiple uses on conventional and memory controlled Ni-Ti files. Hyflex CM (Coltene-whaledent, Altstatten, Switzerland) and Revo-S (Micromega, Besancon, France) files were used to shape canals on extracted teeth six times in total, as in clinical conditions and the physical changes occurring in the 1st, 3rd and 6th usage were examined by scanning electron microscope. According to the findings of our study, the amount of deformation seen in the instruments increased as the number of uses increased. Controlled-memory nickel-titanium rotary instruments were superior to conventional nickel-titanium rotary instruments in terms of deformation and microcrack formation at the end of the instruments. When the surface debris was examined, no organic debris was found in both groups.