68GA-PSMA PET/BT'de erken tüm vücut görüntülemenin standart görüntüleme ile karşılaştırılması
Comparison of early whole-body imaging with standard imaging on 68GA-PSMA PET/CT
  1. Tez No: 600032
  2. Yazar: TÜRKAY HEKİMSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İŞGÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı 68Ga-PSMA PET/BT'de erken tüm vücut görüntüler ile standart görüntüleri karşılaştırarak, fizyolojik ve patolojik tutulumların bu iki görüntüleme arasındaki farklarını ortaya koymak ve erken görüntülemenin klinik uygulamada kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya toplam 180 erkek hasta dahil edilerek standart görüntülemeye ek olarak ilk hasta grubundan (n=60) 68Ga-PSMA enjeksiyonundan 5 dakika sonra, ikinci hasta grubundan (n=120) ise 15 dakika sonra tüm vücut PET/BT görüntüleri alındı. Bilinen ya da şüpheli patolojik lezyon sayıları ile patolojik ve fizyolojik tutulum alanlarından elde edilen kantitatif değerler erken ve standart görüntüler arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grupta da erken görüntülerde standart görüntülemeye göre daha az sayıda lezyon tespit edilmiş olup, kemik ve visseral organ metastazlarının sayılarında erken ve standart görüntüleme arasında anlamlı fark izlenmezken (p>0.05), lenf nodu metastazı sayılarında anlamlı fark bulunmuş (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim and Introduction: The purpose of this study was to investigate the change in the physiological and pathological uptakes of 68Ga-PSMA between early (5-min and 15-min) and 60-min post-injection (p.i.) PET/CT scans and evaluate the clinical value of early scanning. Materials and Methods: One hundred eighty male patients were included in this prospective study. Patients were divided into two groups. PET/CT was performed at 5-min after administration of 68Ga-PSMA in the first group (n=60) and at 15-min in the second group (n=120), in addition to 60-min p.i. standard imaging. The number of known or suspected pathological lesions and quantitative values of pathological lesions and physiological uptake areas were determined and compared between early and 60-min p.i. images. Results: In both groups, fewer lesions were detected in early images comparing with 60min p.i. images and no significant difference was detected in the number of bone and visceral organ metastases between the two datasets (p>0.05) while significant difference was observed in the number of lymph node metastases (p0.05). In early images, SUV values of pathological lesions were calculated lower while PSMA-TV was higher comparing with 60-min p.i.