Prostat kanserinde rutin Ga-68 PSMA PET/BT taramasına erken pelvik görüntülemenin eklenmesinin etkinliği
The effectiveness of addition of early pelvik imaging to the routine Ga-68 PSMA PET/CT scaning in prostate cancer
- Tez No: 932882
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Primer evreleme ve yeniden evreleme endikasyonları ile kliniğimize başvuran prostat kanser tanısı almış hastaların, erken pelvik ve rutin tüm vücut Galyum-68 Prostat Spesifik Membran Antijeni Pozitron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografisi (Ga-68 PSMA PET/BT) görüntülemelerinin birlikte yapılmış olmasının etkinliğini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Ocak 2019 ile Mart 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalına başvurup, primer evreleme ve yeniden evreleme amacı ile erken pelvik ve rutin tüm vücut Ga-68 PSMA PET-BT çekimi olan 258 hastanın görüntüleri geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, prostat spesifik antijen (PSA) düzeyleri, histopatolojik verileri (Gleason skoru (GS) ve Uluslararası Ürolojik Patoloji Derneği (ISUP) grade grupları), Maksimum Standart Tutulum Değeri (SUVmax) ve Ortalama Standart Tutulum Değeri (SUVmean) kaydedildi. Erken pelvik ve standart görüntüler ile yalnızca standart görüntülerin karşılaştırıldığı bu çalışmada, prostat bezi, seminal veziküller, mesane ve pelvik lenf nodları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Prostat bezindeki tümör tutulumlarına ilişkin ölçümler, %40 eşik değeri kullanılarak manuel çizimlerle elde edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 258 (178'i primer evreleme, 80'i yeniden evreleme) erkek hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların median yaş değeri 67 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively evaluate the efficacy of performing early pelvic imaging combined with routine whole-body Gallium-68 Prostate Specific Membrane Antigen Positron Emission Tomography/Computed Tomography (Ga-68 PSMA PET/CT) in patients diagnosed with prostate cancer who presented to our clinic for primary staging and restaging purposes. Materials and Methods: The images of 258 patients who underwent early pelvic and routine whole-body Ga-68 PSMA PET/CT for staging and restaging at the Department of Nuclear Medicine, Dicle University Medical Faculty, between January 2019 and March 2024, were retrospectively analyzed. Data on patients' age, prostate-specific antigen (PSA) levels, histopathological findings (Gleason score (GS) and International Society of Urological Pathology (ISUP) grade groups), Maximum Standardized Uptake Value (SUVmax), and Mean Standardized Uptake Value (SUVmean) were recorded. In this study, early pelvic images combined with standard imaging were compared to standard imaging alone, focusing on a detailed evaluation of the prostate gland, seminal vesicles, bladder, and pelvic lymph nodes. Measurements of tumor involvement in the prostate gland were obtained manually using a 40% threshold value. Results: A total of 258 male patients (178 for primary staging, 80 for restaging) were included in the study, with a median age of 67 years.