Yetişkinlerde aile bütünlük duygusu ve benlik saygısının yakın ilişkiler üzerindeki etkisi
The effect of family sense of coherence and self esteem on close relationship in adults
  1. Tez No: 600038
  2. Yazar: İLYADA GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada araştırmaya katılan bireylerin aile bütünlük duygusunun ve benlik saygısının yakın- romantik ilişkiler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul'da yaşamakta olan, 99'u kadın, 49'u erkek olmak üzere toplamda 148 kişi katılım sağlamıştır. Yapılan bu araştırmada katılımcıların gönüllülük durumu esas alınarak sürdürülmüştür. Araştırma örneklemine araştırmacı tarafından oluşturulan, sosyodemografik özelliklerin belirlenebilmesi için Sosyodemografik Bilgi Formu, aile bütünlük duygusunu araştırmak amacıyla Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği (ABDÖ), yakın-romantik ilişkilerde bağlanma stillerini (kaygılı-kaçınmacı) incelemek için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE- II), benlik saygısı düzeyini belirlemek amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki incelenirken Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır ve değişkenler arasında anlamlı ilişki olduğu için anlamlı yordayıcı olup olmadığı tespit etmek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Gruplar arası farka bakmak için parametrik testlerden Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucunda yetişkinlerin aile bütünlük duygusu ve benlik saygısı ile yakın ilişkiler arasındaki ilişkinin anlamlı farklılığa sahip olduğu görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Aile bütünlük duygusu, Benlik saygısı, Bağlanma stilleri.
Özet (Çeviri)
This study has searched its participants for the affect of familial integrity and self respect effect on close-romantic relationships. Including 99 female, 49 male 148 people who live in Istanbul participated in this study. It is continued with the basis of participants own will. It is systematically sampled and applied by the researcher with sociodemographic information form for specifying sociodemographic features, Affect of Familial Integrity Scale (ABDO) for researching affects on familial integrity, Close Relationship Experiences Inventory (YIYE-II) for analyzing attachment styles of close-romantic relationships (anxious-avoidant), Rosenberg Self Esteem Scale for identifying self respect degree. When connection of variations are being analyzed, Pearson Correlation is applied and since there is a purposeful connection between variations, to determine is there any purposeful predictor, Multiple Regression Analysis is applied. Parametric test of One Way Analysis of Variance (ANOVA) is used to check the differences between groups. The conclusion of this study indicates that there is a purposeful difference for the relevance between the affect of familial integrity and self respect effect on close-romantic relationships. KEY WORDS: Family sense of coherence, Self-esteem, Attachment styles