Hemşirelerin örgütsel çatışma nedenleri ve çözüm yaklaşımları
The causes of organizational conflict and solution approaches of nurses
- Tez No: 600039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma hemşirelerin örgütsel çatışma nedenleri ve çözüm yaklaşımlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; Literatür taraması ile geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Şahin (2010) tarafından geliştirilen“Çatışma Nedenleri Anketi”ve Rahim(1983) tarafından geliştirilen“Çatışma Yönetim Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem 271 hemşireden oluşmaktadır. Araştırma için gerekli olan tüm izinler ve etik kurul onayı alınmıştır. Katılımcılardan sözlü onam alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 15.09.2018-15.01.2019 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS for Windows 20.0 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı ve yüzde oranları başta olmak üzere ki-kare testi, bağımsız grup t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çatışma nedenleri önem sıralamasında ilk sırayı“iletişim eksikliği”almıştır(%65,7).
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted to determine the causes for nursings' organizational conflict and solution approaches. In the research Personal Information Form developed by scanning the literature,“Conflict Causes Questionnaire developed by Şahin (2010) and”Conflict Management Strategies Scale developed by Rahim (1983) were used. The sample consisted of 271 nurses. All permissions and ethics committee approval were obtained. Verbal consent was obtained from the participants. The data were collected by the researcher between 15.09.2018-15.01.2019 by face to face interview method. SPSS for Windows 20.0 program was used for statistical analysis of the data. In the evaluation of the data, especially frequency distribution and percentage ratios; Chi-square test, independent group t test and one-way analysis of variance were used. The ''lack of communication'' took the first place among the reasons of conflict(%65.7).