Nuri Bilge Ceylan films editing
Nuri Bilge Ceylan filmlerinde kurgu
- Tez No: 600071
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son yıllarda Türk Sinemasında Nuri Bilge Ceylan filmleri, özellikle Cannes Film Festivalinde aldığı ödüllerle dikkat çekmektedir. Neredeyse yaptığı her filmiyle çeşitli festivallerden ödülle dönen Nuri Bilge Ceylan'ın elde ettiği bu başarıda, fotoğrafik görüntü kadrajlarının, hikâyesindeki dramatik gücünün ve oyuncu yönetiminin yanı sıra kurgu tekniğinin de önemli olduğu varsayılabilir. Peki, bol ödüllü filmlerin sahibi Nuri Bilge Ceylan'ın kurgu mantığı ve teknikleri nelerdir. Filmlerinde nasıl bir tempo hâkimdir? İki planı birbirine bağlarken hangi tekniği kullanmaktadır? Kesmelerinin bir ölçüsü var mıdır? Filmlerinde ortalama kaç sahne, sekans ve bölüm vardır? Kullandığı çekim ölçekleri nelerdir? Söz ve müzik kullanımı nasıldır? Görsel işitsel efektlerin kullanım sıklığı nedir? Renkler onun için hangileridir? Filmsel zaman ayarlaması ve mekân düzenlemesi nasıldır? Sayılarla Nuri Bilge Ceylan filmlerinin kurgulanma tekniğinin biçimsel araştırılması ve analizi bu tezin önceliğidir. Bu çalışmanın kuramsal içeriğinde sinemanın başlangıcından günümüze kurgunun gelişim süreci ve oluşturulan kuramlar ile kurgu dili, belli başlı kurgu sitilleri ele alınacaktır. Sonrasında, Nuri Bilge Ceylan'ın seçilmiş bazı ödüllü filmleri içerik analizi yöntemiyle toplanan verilerle, kurgu teknikleri bakımından, biçimsel olarak incelenecektir. Bu sayede Nuri Bilge Ceylan filmlerindeki kurgunun kullanım biçimleri ortaya çıkartılacaktır. Araştırmanın kapsamı, daha çok tekniklerin tespiti ile sınırlandırılmıştır. Bu tarz çalışmalar ekseriye kurgu ve anlatı ilişkisi üzerine yapılmaktadır. Fakat kurgu ve anlatı ilişkisi bu araştırmada incelenecek filmlerin sayısının fazla olmasından dolayı, derinlemesine yapılmayacaktır. Bu çalışmadan elde edilecek sonuçların film yapacak kişilere yol gösterici olabileceği, ayrıca karşılaştırmalı biçimsel analiz yapmak isteyenler için bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nuri Bilge Ceylan Films in Turkish cinema in recent years, especially in the Cannes Film Festival attracts attention with the prizes received. In this achievement, this is achieved by Nuri Bilge Ceylan, who nearly returned from various festivals with almost every film, the dramatic narration, player management and photographic image framing, as well as the editing technique is important would assume. Well, what are the editing techniques of Nuri Bilge Ceylan, the owner of abundant award-winning films? What kind of tempo does he have in his films? What editing technique does he use when connecting two shots together? Is there a measure of his cuts? What are the average number of scenes, sequences and parts of his films? What is the scale of shots he uses? How he uses dialogue and music? What is the frequency of use of video and auditory effects? Which are the colors he uses? How is his filmic time and space arrangement? The formal method of the editing technique of Nuri Bilge Ceylan Films is the priority of this thesis. In the theoretical context of this study, editing theories created from the beginning of the cinema will be discussed with the editing language, the basic editing style and shooting techniques. Finally, some of the selected award-winning films of Nuri Bilge Ceylan will be formally examined in terms of editing techniques with the data collected by Content analysis method. In this way, the editing usage format in Nuri Bilge Ceylan films will be revealed. The scope of the research is limited by the determination of editing techniques. This kind of work is done on editing and narrative relationship. However, the editing and narrative relationship will not be done in depth because of the number of films to be examined in this study. The results of this study may be guiding people to make films; in addition, it is thought to be the source for those who want to perform a comparative formal analysis.