1995 sonrası Türk sinemasında kurgu, üç yönetmen: Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan ve Derviş Zaim
Editing at the Turkish cinema after 1995, three directors: Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan and Derviş Zaim
- Tez No: 285939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Kurgu?da bir çığır açan David Griffith ile birlikte sinemada kurgu etkin bir biçimde kullanılmıştır. Griffith'in klasik anlatı temelini oluşturmasında sinemaya kazandırdığı kurgu tekniğinin önemi büyüktür. Griffith kurguyu, anlatıyı destekleyip daha etkili biçimde sunma aracı olarak kullanırken, Rus yönetmenler de bu anlayışı geliştirmiştir.İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle birlikte sinemadayeni bir yönelim ortaya çıkmıştır. Andre Bazin'in önderliğini yaptığı bu anlayış ile kurgunun anlatıya müdahalesi en aza indirilip, görüntüleri olduğu gibi yansıtma anlayışı benimsenmiştir. Sinemada gerçekçiliği benimseyen bu anlayış ile birlikte daha küçük bütçeli ve şirket baskısından kurtulmuş özgün filmler ortayaçıkmıştır. Bağımsız sinema olarak da adlandırılan bu anlayış, Türk sinemasını Yılmaz Güney dışında ancak 1990'lı yıllardan sonra etkilemeye başlamıştır. Bu dönemle birlikte bağımsız yönetmenler artmış, sinemamızdaki klasik anlatının hâkimiyeti azalmaya başlamıştır.Bu çalışmada, kendilerini bağımsız olarak adlandıran yönetmenlerden; Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan ve Derviş Zaim'in filmleri kurgu açısından ele alınmaktadır. Bu kapsamda çalışmada; Kurgu, bağımsız sinemanın ortaya çıkışı, Amerikan bağımsız sineması, Türkiye'de bağımsız sinema ve üç yönetmenin filmleri yer almıştır. Filmler, literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler ile birlikte, sinemada gerçekçilik ve biçimcilik kuramı ışığında incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini Türk bağımsız sinemacılarından yukarıda adı geçen üç yönetmen oluşturmaktadır. Bu üç yönetmenin 9 filmi örneklem seçilip, içerik analizi yöntem ile çözümlenmiştir. Çalışma, bahsi geçen filmlerin kurgu açısından incelenmesi ile sınırlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
?Editing? has been used at cinematography after David Griffith who was a ground breaker at video editing. Griffith's constitute of classic narration base for editing technique, has a great significance for cinema. Griffith, has used editing for support editing and present more effectively, Russian directors developed this approach too.A new rising trend atthe cinema along with the end of the Second World War. The approach leaded by Andre Bazin, has taken over to limit the intervention of editing to narrative and reflect the images as it is. Along with realism approach, smaller budget and commercial pressure free peculiar films are arise. This approach called as 'independent cinema' started to effect directors of the Turkish cinema except Yılmaz Güney after 1990's. Along with this period, independentdirectors increased and classical narrative's hegemony has begun to decrease in the Turkish cinema.Films of the directors Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan and Derviş Zaim who called themselves as Independents, examined in terms of editing in this research. In this scope, editing, arise of independent cinema, American independent cinema and Independent cinema in Turkey and three directors' films' are token place. The films examined by the data got by results of literature review together with consideration of realism and formalism theories at the cinema. Sampling of the research data set consist of this three directors named above in the Turkish cinema. Nine films of this three directors' sampled and examined by using content analysis method. This study limited by examination of these films in terms of editing.